• «جام جم» عصاره ای از رخدادهای سیاسی در منطقه و جهان

هدایت اله طاهرزاده از جمله تهیه کنندگانی است که فعالیت خود را از سال 1378 در معاونت برون مرزی سازمان صدا و سیما شروع کرده است. وی سابقه 20 سال نظارت در پخش برنامه های مختلف معاونت برون مرزی از جمله برنامه های سیاسی را دارد.

برنامه «جام جم» از جمله برنامه های مهم کانال اردوی شبکه سحر معاونت برون مرزی است که هر روز صبح با زمان 25 دقیقه (ساعت 11 به وقت تهران) به صورت زنده روی آنتن می رود.

وی در مورد اهداف این برنامه گفت : برنامه در سه بخش عمده مطبوعات، خبرگزاری‌ها(سایت‌های خبری) و شبکه های اجتماعی پیش‌بینی شده که سعی می شود مهم‌ترین تیترها و عناوین  خبری، مقالات، یادداشت‌ها و تحلیل‌های مسائل روز به صورت چکیده و موجز در خلال آن مورد بررسی قرار گیرد. در بخش شبکه‌های اجتماعی هم عمدتا هشتگ‌های داغ و پربازدید فضای مجازی انتخاب و ارائه می‌شود. در این برنامه تلاش شده تا مطالب بر سه اصل: اهمیت موضوعات برای حوزه مخاطب، سرعت ارائه و تنوع، استوار باشد تا بیننده بتواند در کوتاه ترین زمان، بیشترین استفاده را از مطالب منتخب ببرد و با خلاصه‌ای از اتفاقات روز حوزه خود و اهم موضوعات بین‌الملل همراه شود.  در انتخاب مطالب برنامه بدون هیچ محدودیتی از تمامی منابع کشورها و زبان‌های مختلف از جمله فارسی، اردو، هندی، انگلیسی، عربی، فرانسه و... استفاده می شود که به نوبه خود نقش مهمی در تنوع جغرافیایی برنامه داشته است و بطور خلاصه «جام جم» عصاره ای از رخدادهای سیاسی در منطقه و جهان است.

طاهرزاده در ادامه افزود : برای تنوع در ریتم برنامه آیتم‌های تولیدی «عکس های خبری روز»، «اخبار تصویری با صدای شاهد» و «کاریکاتور» هم پیش بینی شده که در فواصل بخش‌های اصلی برنامه گنجانده شده است.  برنامه در یک قالب گرافیکی شامل نمایه‌هایی از بخش‌های اصلی روی دیوار تصویری پشت مجری و کارشناس همزمان با قرائت مجری  و توضیحات کارشناس به نمایش در می‌آید. برنامه با حضور یک نفر مجری و یک نفر کارشناس به صورت زنده اجرا می شود.

تهیه کننده این برنامه با توجه به اشراف خود به حوزه زبان اردو و کشورهای اردو زبان درباره برخی رویکردهای این برنامه توضیح داد که : حزب بی جی پی بر اساس برنامه آر اس اس سازمان افراطی هندوها کار می کند و هدف دائمی این سازمان، تبدیل کردن هند به یک دولت هندویی بوده.  این سازمان مخالف سکولاریسم و قانون اساسی فعلی هند است و می خواهد هند رسما یک کشور هندویی باشد. برای رسیدن به این هدف یکی از مشکلاتی که سر راہ خود می بیند ، مسلمانان و جمعیت زياد آنان است لذا با تصویب چنین قانونی سعی می کند تعداد هندوها را در هند با جذب آنان از کشورهای همسایه کم کند. ضمنا به هندوهای افراطی پیام بدهد که ضد مسلمانان است و بیشتر به فکر تامین منافع آنهاست. در مجموع هندوهای افراطی که حزب بی جی پی یکی از سازمان های آنان است، آرزو دارند مسلمانان هند را به سرنوشت روهنگیا مواجه کنند و در صورت عدم امکان تکمیل این آرزو، سعی دارند شرایطی را در هند فراهم کنند تا مسلمانان این کشور مثل عرب ها در اسرائیل و یا سیاه پوستان در آفریقای‌جنوبی سابق به عنوان شهروند درجه دوم زندگی کنند و از همه حق و حقوق محروم باشند. برنامه ما سعی می کند به پشت پرده این دست اقدامات اشاره و ماجرا را از زوایای مختلف تحلیل کند.

وی درباره عکس العمل جمهوری اسلامی ایران در برخوردهای اخیر هندوستان و تبعیض ها و افراطی گری های مذهبی که منجر به کشته شدن تعدادی از مسلمانان در این کشور شد، گفت : از زمان مطرح شدن کاهش حقوق شهروندی مسلمانان در هند، پوشش خبری مناسبی برای دفاع از مسلمانان هند صورت گرفته است و در مجموع با رعایت اصول دوستی با دولت هند، موضع جمهوری اسلامی ایران و به تبع آن رویکرد معاونت برون مرزی سازمان صدا و سیما و کانال اردوی سحر، موج خشونت سازمان یافته علیه مسلمانان هند را محکوم کرده است. از دولت هند به عنوان دوست چند صدساله ایران انتظار می رود حقوق شهروندی مسلمانان را رعایت و مانع این خشونت و آدم‌کشی شود. ما به سهم خود امیدواریم التهابات و نگرانی‌های موجود، براساس گفت و گوی مسالمت آمیز و حاکمیت قانون در کمترین زمان ممکن به نتیجه منصفانه و آرامش برسد.

طاهرزاده در انتها درباره حوزه نفوذ جمهوری اسلامی ایران در منطقه به خصوص منطقه شبه قاره هند تشریح کرد : حوزه نفوذ سیاست های جمهوری اسلامی ایران در منطقه شبه قارہ به ویژہ در هند گستردہ است و ما سعی داریم با توجه به اعتقاد و علاقه مخاطب خود به ایران و انقلاب اسلامی با مطالعه، برنامه‌ریزی و تلاش بیشتر سهم پررنگ تری در حوزه پوششی خود داشته باشیم. مضافا اینکه طلاب حوزہ علمیه قم، در جذب حمایت های مردمی، تاثیر بسزایی دارند. البته هندی های غیر مسلمان هم بیشتر به خاطر سیاست های ضدآمریکایی ایران تحت تاثیر قرار می‌گيرند. این گرایشات در حوزه پوششی، ضرورت تدوین برنامه‌های بلندمدت، برای دستیابی به طیف وسیع تری از مخاطبین را می طلبد.

لازم به ذکر است در تهیه و تولید برنامه «جام جم» عوامل مختلفی حضور دارند از جمله : سردبیران: قمرعباس آل‌حسن، سیدحسن زیدی و هدایت اله طاهرزاده. مجریان: ناهید انوری و معصومه غلامی، غلام‌عباس حیدری و محمدعظیم رضوی.

 

اردیبهشت ۲۱, ۱۳۹۹ ۱۰:۵۷ Asia/Tehran
کامنت