• كارشناس مسائل بین الملل: حرکت فراسوي جنگ روایت ها / پرس تی وی صدای بی صدایان باشد

یک كارشناس مسائل بین الملل با عنوان اینکه شبکه های برون مرزی باید فرای جنگ روایت ها حرکت کنند، گفت: صداي بي صدايان نه در شعار بلكه از اركان برنامه های پرس تی وی تبدیل شود.

محمدپارسا نجفی با اشاره بر اینکه شبکه های برون مرزی رسانه ملی همچون پرس تی وی و العالم و ... باید این حقیقت را که ایران برای مردم آمریکا تهدید نیست اما از توان نظامی برای دفاع از خود برخوردار است به مخاطب غربی نشان دهند، عنوان کرد: شبکه های برون مرزی ایران در کنار این اقدام مهم باید در عین حال دستگاه تبلیغاتی غرب را هم رسوا کنند. به بیان دیگر حقیقت آنچه را آنها وارونه نشان می دهند را اثبات کنند در عین حال به وظیفه ذاتی خود در بازنمايي مشکلات اصلی مردم آمریکا که ریشه در رفتار اغنیای قوی آن کشور دارند بپردازند. حقیقت این است که اقدامات خصمانه غرب مانند تحریم و غارت منابع ارزی ایران برای مردم ایران مشکل ساز بوده اما هرگز به معنای قحطی و از هم گیسختگی كشور نیست. شبکه های برون مرزی بايد نشان دهند اقدامات آمریکا و انگلیس به مردم ایران آسیب زده و یک مورد مهم آن کاهش واردات دارو است اما دقیقا برعکس خواست واشنگتن و لندن مسائل پیش می رود و تحریم های آنها موجب نشده رفتار ایران در منطقه تغییر کند.

این تحلیل گر حوزه بین الملل گفت: پرس تی وی و دیگر شبکه ها باید آنچه را غربی ها مخفی می کنند مانند وضعیت اقشار فقیر آمریکا و انگلیس در برابر دیدگان مردم جهان قرار دهند از طرف دیگر نتایج اقدامات تمدن غرب علیه انسان را به تصویر کشند. در عین حال با نشان دادن مقاومت های موفق مانند آنچه در یمن روی می دهد امید مظلومان را برای ایستادگی تقویت کنند. مهم است که مردم آمریکا متوجه شوند آنچه زندگی آنها را تهدید می کند در ایران و عراق یا حتی کره شمالی نیست بلکه در داخل کشورشان و توسط ثروتمندان آمریکایی طراحی می شود.

وی درباره فاکتورهایی که شبکه های برون مرزی کشورمان برای حضور در عرصه بین الملل باید در نظر داشته باشند، گفت: معتقدم رسانه های برون مرزی ایران از جمله تلویزیون ها هم در بخش خبر و هم در زمینه سرگرمی باید به گونه ای باشند که هر آنچه بخواهند انجام دهند و خود را از قید و بند آن اسلوب و چارچوبی که تمدن غرب برای رسانه تعریف کرده برهانند.  به نحوی که شبکه های غربی عرصه را دشوار ببینند و  مجبور شوند به دنبال مفاهیم مطرح شده توسط ما حرکت کنند و پیگیری خواسته های ناحق خود را سخت بيابند نه آنکه ما در رسانه به فکر دفاع از خود در برابر اتهامات آنها باشیم.

نجفی گفت: نكته دوم اينكه چه لزومي دارد شبكه هاي ايراني خود را موظف به رعايت اصول شبكه هاي غربي بدانند. براي مثال تلويزيون هاي غربي جذابيت بصري را در سيماي زيباي مجري و مانند آن تعريف كرده اند حال آنكه مي توان به جاي جذابيت هاي جنسي از ديگر مولفه هاي برانگيزاننده و مهم تري براي تاثيرگذاري مفاهيم بر مخاطب استفاده كرد و بيننده را با مفاهیم ارزشمند عدالت ، حق طلبی  و آزادی كه براي هر انساني زيباست، رهنمون سازند. 

این كارشناس مسائل بین الملل افزود: ادبیات محتوایی که در پرس تی وی و سایر شبکه های ایرانی به کار می رود بايد متفاوت از رسانه هاي غربی باشد براي مثال قدرت هاي استكباري به ارتش يمن كه متعلق به دولت نجات ملي صنعا است و تحت رهبري انصارالله قرار دارد شورشيان حوثي مي گويند و منصورهادي را كه در عربستان ساكن است و علیه مردم يمن می جنگد دولت يمن معرفي مي كنند. رسانه هاي ايران به ويژه پرس تي وي بايد با ارائه خوب حقيقت، اشتباه عمدي ديگران را اصلاح كنند.

وی با بیان اینکه جنگ روايت ها فقط يكي از كاركردهاي یک شبكه برون مرزي است؛ گفت: اهداف ارزشمندي وجود دارد كه یک ابزار مهم فرهنگي مانند پرس تی وی مي تواند به تحقق آنها ياري رساند. ديپلماسي اقتصادي و تلاش براي رشد صادرات و معرفي توانايي علمي، صنعتي و اقتصادي ايران از اين موارد است.

نجفی اذعان کرد: شبکه های برون مرزی ایران که این همه در معرض فشار و تحريم آمريكا و انگليس قرار دارند به اين دليل اهميت يافته اند كه بر  بنيان گفتمان حق طلب انقلاب اسلامي تاسيس شده اند تا براي عدالت و ارزش هاي انساني تلاش كنند. اگر این رسانه ها به خويشتن خويش بيشتر توجه كنند و مطالبات بزرگي كه هر انساني را به وجد مي آورد رويكرد اول فعاليت شان قرار دهند به يقين به اولين مجموعه رسانه اي در دنيا تبديل خواهند شد. 

نجفی در همین باره گفت: صداي بي صدايان نه در شعار بلكه باید به عنوان یکی از اركان برنامه های پرس تی وی تبدیل شود. تلاش براي ايجاد جامعه اي سرشار از آزادي و عدالت كه همه انسان ها از حق كامل بهره مند باشند هر مخاطبي را به سمت شبکه های برون مرزی ما جذب مي كند. جذابیت اصلی نه جاذبه هاي سطحي مانند آرایش ظاهری بلکه حركت در مسير فطرت است كه مي تواند آينده درخشان يك رسانه را با همراهي مردم تضمين كند.

 

اردیبهشت ۲۳, ۱۳۹۹ ۰۹:۲۱ Asia/Tehran
کامنت