• برنامه مناجات‌خوانی شبکه خارجی تلویزیون/ \"ترنم سحر\" از پشت بام حرم حضرت معصومه(س)

مخاطبان برنامه رمضانی شبکه جهانی سحر در سومین سال پخش زنده‌اش را حضور در پشت بام حرم حضرت فاطمه معصومه(س) می‌دانند.

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، هر ساله تعداد قابل توجهی از مردم آذربایجان راهی کشور ایران می‌شوند تا علاوه بر دیدار با اقوام سببی و نسبی به زیارت بقاع متبرکه اهل‌بیت عصمت و طهارت(علیهم‌السلام) در قم، مشهد و حتی شهرری شوند. ماه مبارک رمضان فرصتی برای به رخ‌کشیدن اعتقادات مذهبی مشترک آذری‌زبانان منطقه است؛  حر اصغری تهیه‌کننده برنامه رمضانی "ترنم سحر" که جزو برنامه‌های معارفی شبکه جهانی سحر است و از کانال آذری این شبکه خارجی تلویزیون پخش می‌شود، با خبرنگار خبرگزاری تسنیم گفت‌وگویی کرد.

تهیه‌کننده این برنامه رمضانی توضیح داد: "ترنم سحر" برنامه‌ای مناسبتی است که هر روز در زمان سحر (03:30 بامداد) به وقت قم از شبکه جهانی سحر پخش شده و تا اذان صبح به وقت باکو به مدت 58 دقیقه روی آنتن می‌رود. اصلی‌ترین دلیل جذابیت پخش برنامه "ترنم سحر" که در لهجه آذری زبانان «سحرین ترنمی» نام دارد، پخش آن از پشت بام حرم ملکوتی حضرت فاطمه معصومه(س) است که فضای معنوی عجیبی را برای مخاطبان آذری زبان ایجاد می‌کند.

وی افزود: برنامه "ترنم‌سحر" در سومین سال متوالی که به صورت زنده روی آنتن می‌رود به موضوعاتی همچون سخنان کوتاه ابتدایی نماینده رهبر بزرگوار انقلاب در شهر باکو، مناجات‌خوانی و گفت‌و‌گوهای دوجانبه مجری با کارشناسان حول محورهایی مثل اخلاق علوی در ماه مبارک رمضان، کمک به نیازمندان، احادیث مربوط به فضیلت روزه‌داری، بهداشت روزه‌داران در طول روز، دستورات غذایی و از همه مهمتر با نزدیک‌شدن به شب‌های نورانی قدر پرداختن به راه‌های خودشناسی، خداشناسی، دوری از گناه، توبه از گناه، دعا و استغفار، می‌پردازد.

اصغری خاطرنشان کرد: ارتباط مخاطبان با برنامه "ترنم سحر" هم از طریق شماره واتساپ زیرنویس شده در برنامه "ترنم سحر" برقرار می‌شود و بینندگان می‌توانند سؤالات خود و نظراتشان را ارسال کرده تا مجری در فواصل برنامه به تناسب نیاز با کارشناس مدعو درمیان گذارد.

نکته جالب در ارتباط گسترده مخاطبان با برنامه همان‌گونه که تهیه‌کننده اشاره می‌کند پیوند عمیق معارف مشترک علوی میان برنامه با بینندگانش است. این تهیه‌کننده در ادامه خاطرنشان کرد: "ترنم سحر" در واقع عطر ملکوتی مکتب امیرالمومنین(ع) را از طریق امواج ماهواره‌ای به کیلومترها دورتر در کشور آذربایجان و حتی اروپا و آمریکا منتقل می‌کند تا شیعیان با شنیدن روش و منش اهل‌بیت پیامبراکرم(ص) مسلح به سلاح تقوا شده و آماده یک روز روزه‌داری تا افطار شوند.

او در خصوص تفاوت‌های میان این برنامه تلویزیونی با سایر برنامه‌های ویژه رمضان برون‌مرزی صداوسیما، گفت: فرق میان "ترنم سحر" با سایر برنامه‌های مناسبتی در ماه مبارک رمضان که از شبکه‌های برون‌مرزی صداوسیما برای مسلمانان جهان پخش می‌شود نیز در همین راز و رمز است که مخاطبان برنامه کانال آذری شبکه جهانی سحر به نوعی از محرمیت لازم برای درک حقایق علوی برخوردارند و نیاز به کلی‌گویی‌های معمول نیست.

اصغری اشاره کرد: یکی از جذاب‌ترین قسمت‌های برنامه "ترنم سحر" پرداختن به روزه‌داری اهل‌بیت(ع) به ویژه خانواده امیرالمومنین در ماه مبارک رمضان است. سفره ساده سحری حضرت امیر(ع) و زهرای اطهر(علیهماالسلام) و نیز بخشیدن غذای افطار در مراجعه فقرا به خانه بهشتی پنج تن آل‌عبا از چنان جذابیتی برای بینندگان آذری زبان برخوردار است که "ترنم سحر" را به یکی از پرمخاطب‌ترین برنامه‌های مناسبتی ماه مبارک رمضان تبدیل کرده است.

وی با اشاره به پخش نمازهای حرم حضرت معصومه(ع)، تصریح کرد: پخش نماز جماعت صبح از حرم حضرت فاطمه معصومه(س) نیز بر زیبایی‌های برنامه صدچندان افزوده تا مسلمانان و شیعیان دلداده به خواهر مطهره حضرت علی ابن موسی الرضا(ع) با دیدن ملجأ شریف آن حضرت صفا و خلوص‌شان در نماز سحر بیشتر و بیشتر شود.

به گزارش تسنیم، کارشناس برنامه حجت‌الاسلام اجاق‌نژاد نماینده رهبر معظم انقلاب در باکو است و احمد منصفی به عنوان نویسنده، مجتبی مصدق کارگردان و رضا محمدی مجری این برنامه تلویزیونی‌اند.

 

 

اردیبهشت ۲۹, ۱۳۹۹ ۱۴:۰۰ Asia/Tehran