• استاد دانشگاه روابط بین الملل تاکید کرد: اعتماد سازی شبکه های برون مرزی صداو سیما راهی موثر در جذب مخاطب

استاد رشته روابط بین الملل اعتمادسازی شبکه های برون مرزی کشورمان نظیر پرس تی وی، العالم و ..... با ارئه اخبار و اطلاعات صحیح و به موقع را راهی موثر برای جلب و جذب مخاطب عنوان کرد.

به گزارش خبرگزاری قدس(قدسنا) "سید علاالدین غروی" پژوهشگر امور بین الملل و استاد دانشگاه روابط بین الملل با اشاره بر اینکه جهان در موقعیتی قرار دارد که تحولات بسیار بزرگی در آن در حال انجام شدن است، گفت: روابط بین الملل در این ایام دچار تغییرات بسیار بزرگی می شود و بایستی ما به این مسائل توجه داشته باشیم، در چند سال قبل دولت امریکا با ایجاد سازمان های تروریستی، با کمک به آن ها یا بهره برداری از آن ها مثل داعش تلاش کرد که منطقه خاورمیانه را دچار آشوب کند و اگر بتواند همان طرح های شیطانی تقسیم خاورمیانه را دوباره انجام دهد. 

وی با عنوان اینکه شیوع ویروس کرونا در جهان، این موضوع را تبدیل به یک بحران تاریخی بین المللی کرده است، گفت: وقتی که این ویروس در کشورهای مختلف پخش شد، امریکایی ها تلاش کردند که فرافکنی کنند و در واقع بگویند که این را چینی ها ساختند ولی هیچ دلیل محکمه پسندی برای این کار پیدا نکردند و سازمان بهداشت جهانی هم این را قبول نکرد. سوای از این مسائل فنی و پزشکی باید گفت که امریکا دچار بحران شده و شروع به ایراد گرفتن، انتقاد کردن و طعنه زدن کرد؛ مخصوصا به ایران با این عنوان که در مدیریت بحران کرونا نتوانسته خوب عمل کند، در حالی که خود دولت امریکا به خاطر تحریم های غیر انسانی که کرده یک عاملی بود در اینکه سیستم نظامی، بهداشتی و پزشکی ما خیلی از ابزارها را در دست خودش نداشته باشد که بتواند با کرونا مبارزه کند، ولی با همین تحریم ها باعث شد که متخصصان ما دست به کار شوند و کار کنند. مخصوصا کادر پزشکی و پرستاری ما که در صف مقدم این نبرد بودند با ایثار خودشان و حتی بازی با جان خودشان این کار را کردند و ده ها پزشک و پرستار جانشان را برای نجات جان مردم از دست دادند. 

غروی گفت: ما کم کم متوجه شدیم که امریکا خودش دچار بحران است، اوایل قبول نمی کرد کرونا به خاک امریکا برسد ما دیدیم که ایالت های امریکا مثل نیویورک که مقر سازمان ملل است آنجا را مورد آسیب قرار دارد و به صورت بحران درآمد. یکی از بزرگترین آمارهای مرگ و میر متعلق به آمریکا است. کارشناسان اقتصادی اظهار می کنند این بحرانی که در امریکا پیش آمده را پشت سر گذاشته و به شدت افول کرده و در ایام اخیر در همین چند هفته گذشته در جی تی بی امریکا یا تولید نا خالص امریکا 4 و 8 درصد پایین آمده ولی کارشناسان اقتصادی در امریکا پیش بینی می کنند که در همین آینده نزدیک این رقم تا 16 درصد هم پایین تر برود. باید به این مسئله اشاره کنیم که امریکا در این چند سال اخیر مخصوصا در دوره ترامپ عنوان قدرتمند ترین کشور دنیا را از دست می دهد. 

عضو هئیت علمی دانشکده روابط بین الملل گفت: این ویروس به اعتقاد بسیاری از دانشمندان علوم سیاسی در ایران و کشور های دیگر که معتقدند روابط بین الملل را دچار یک تغییر بزرگی در امریکا خواهد کرد و آثار بسیار زیادی بر جای خواهد گذاشت، زندگی بشر را تغییر خواهد داد، همانطور که می بینیم لایه ازون وضعیتش بهتر شده است ولی از یک طرف می بینیم این بیماری باعث شده که انحصار امریکا و یک جانبه گرایی امریکا که از آغاز ریاست جمهوری ترامپ شروع شده بود در واقع اینجا هم ضرر های خودش را نشان دهد و لطمه های زیادی وارد کند. 

وی افزود: ما چهار دهه است که این تنش ها و دعواها را با دولت های امریکا داشته ایم و الان هم داریم ولی مسئله اینجا است که ما باید ببینیم که برخی رسانه های فارسی زبان که با پول عربستان و امریکا اداره می شوند چه اهدافی را دنبال می کنند و آنها را برای برخی از مردم که به اینها اعتماد می کنند، روشن سازیم. 

غروی تصریح کرد: به نظر می رسدکه باید بر روی این مسائل سرمایه گذاری شود و در جهت مقابله با این رسانه ها باید تا جایی که امکان دارد رسانه های خودمان را تقویت کنیم. این دست از سنگ اندازی و خدشه وارد کردن ها تنها با اعتماد سازی حل شدنی است.

 

وی خاطر نشان کرد: باید ضریب اطمینان مردم به شبکه های داخلی را زیاد کنیم، باید به مردم بگوییم که اگر اخبار درست را می خواهید حتی اگر تلخ باشد از رسانه های داخلی دنبال کنند، نتیجه اعتماد سازی و ارائه اخبار و اطلاعات درست، استقبال مخاطب از رسانه های خودی می شود، الان فقط این کانال ها نیستند بلکه دنیای مجازی به شدت گسترش پیدا کرده و میلیون ها نفر از مردم ایران در فضای مجازی فعالیت می کنند. 

این استاد روابط بین الملل در پایان با تاکید بر نقش شبکه های برون مرزی صداوسیما همچون سحر، العالم و هیسپان تی وی و .. گفت: اجازه ندهیم که رسانه هایمان به برخی اشتباهات یا خطاها متهم شوند، باید سعی شود که رسانه های ما آینه واقعیت مملکت باشند، حتی اگر واقعیت های تلخی باشد. حالا این می تواند در مورد وقایعی باشد که پیش می آید از سیل و زلزله و ...تا مسائل دیگر؛ اگر این شیوه را رسانه های ما در پیش بگیرند، همان چیزی که واقع شده اعلام شود، من فکر می کنم که واقعا مردم به قدری اعتماد می کنند که کسی به سراغ رسانه هایی مثل من و تو، بی بی سی، صدای امریکا و یا ایران اینترنشنال نروند و به حرف های این ها گوش نکنند تنها راهش ایجاد یک رسانه مستقل است که واقعیت ها را بیان کند.

 

 

 

اردیبهشت ۲۹, ۱۳۹۹ ۱۴:۰۵ Asia/Tehran
کامنت