• واکاوی دلایل موفقیت شبکه ای که در داخل و خارج مرزها پر بیننده است چرا آی فیلم محبوب است؟

آی فیلم شبکه پر مخاطبی است، چه در داخل کشور و چه در فراسوی مرزها. نتایج یکی از آخرین نظرسنجی های مرکز تحقیقات رسانه ملی نشان می دهد که آی فیلم پس از چند شبکه داخلی، در رده پربیننده ترین شبکه های تلویزیون است، آن هم در شرایطی که این شبکه اصولاً به بازپخش سریال ها و فیلم هایی که پیش از این از شبکه های مختلف دیگر به نمایش درآمده می پردازد و خودش دست اندرکار تولید فیلم و سریال نیست (مگر یکی دو مورد اخیر). آی فیلم در خارج از کشور هم جزو محبوب ترین ها است و معمولا در صدر جدول پربیننده ترین ها می ایستد

فراتر  از آمارها و نظرسنجی ها، گشت و گذاری کوچک در سطح شهر به مثابه یک گزارش میدانی و رصد آن چه مردم تماشا می کنند، نشان می دهد که آی فیلم توانسته با طیف وسیعی از مخاطبان ارتباط برقرار کند و انتخاب اول شان باشد. بر روی صفحه نمایش تلویزیون بسیاری از فروشگاه ها، مراکز درمانی، تجاری، تفریحی و فرهنگی سریال ها و فیلم های شبکه آی فیلم است که جولان می دهد و خودنمایی می کند. مردمان پر شماری هر شب به تماشای سریال هایی می نشینند که آی فیلم از برایشان تدارک دیده و بر روی آنتن می فرستد.

در روزهایی که آی فیلم پا به یازدهمین سال فعالیتش می گذارد، پرسش قابل طرح این که؛ چرا شبکه آی‌ فیلم با وجودی که تولیدی از بابت آثار نمایشی ندارد و فقط به بازپخش سریال های ایام گذشته می پردازد این چنین در جذب مخاطب موفق و سربلند است و از اکثریت قریب به اتفاق شبکه ‌ها پیشی گرفته؟ این موضوع از چند زاویه قابل بررسی و واکاوی است. در وهله اول، شبکه آی فیلم موفقیت و جایگاه امروزش را مدیون تعامل و ارتباط دو سویه ای است که با مخاطبانش برقرار کرده. به جرات می توان ادعا کرد که هیچ شبکه ای به اندازه آی ‌فیلم بر برقراری مناسبات تعامل گونه با جامعه هدف مخاطبانش تاکید ندارد و در این مسیر، سرمایه‌ گذاری نکرده است. آی‌ فیلم نه تنها ابزار و کانال ‌های مختلفی را برای نظرخواهی از بینندگانش تدارک دیده و مهیا کرده تا بتوانند نقطه نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود را بیان کنند، که به شکل ۲۴ ساعته این نظرات را در حین پخش سریال ها، فیلم ها و برنامه ها به شکل زیرنویس به نمایش می گذارد. چنین رویکردی در مرتبه اول به مخاطب این اطمینان را می دهد که نظراتش چه به صورت متنی و چه به شکل فایل صوتی، دیده، خوانده و شنیده و حتی با نام خودش به نمایش گذاشته می ‌شود و در مرحله دوم، برای مخاطب انگیزشی را به وجود می ‌آورد و او را تشویق می‌ کند که همچنان با شبکه در ارتباط باشد و از بیان نظراتش دریغ نکند.

چنین رویکرد حرفه‌ ای و درستی در برقراری ارتباط با مخاطبان، به وقوف و آگاهی از سلایق و خواسته های آنها نیز منجر خواهد شد. در این صورت، می‌ توان سریال ‌ها و فیلم ‌هایی را بر روی آنتن برد و برنامه‌ هایی را ساخت که با سلیقه مخاطب تناسب داشته باشد و به ذائقه او خوش آید.

در واکاوی علل محبوبیت آی فیلم در میان مخاطبان جعبه جادویی، نباید از کنش های هوشمندانه و کارشناسی شده مدیران و دست اندرکاران این شبکه نیز غافل شد. مدیران آی فیلم علاوه بر آگاهی داشتن از سلیقه مخاطبان شبکه، در قالب یک خوش سلیقگی هنری، رنگین کمانی از سریال های مختلف با ژانرهای متفاوت را در جدول پخش روزانه آن قرار می دهند تا به تمامی سلایق و حوائج پاسخ داده و همه خواسته ها را تامین کنند. معمولاً در سریال ‌هایی که به شکل روزانه از آی فیلم پخش می شود می توان انواع و اقسام آثار را در گونه های نمایشی مختلف رصد کرد و نشان گرفت. برای مثال، همانگونه که علاقه‌ مندان ژانر کمدی می‌ توانند به تماشای سریالی مانند «بدون شرح» بنشینند، دوستداران ملودرام این امکان را دارند تا سریالی به مانند «زیر پای مادر» را ببینند، هواداران آثار تاریخی مذهبی هم می‌ توانند تماشاگر سریال «روزی روزگاری» یا «یوسف پیامبر» باشند، طرفداران مجموعه های نوستالژیک و به اصطلاح زیر خاکی هم می توانند از دیدن سریال «عقیق» لذت ببرند، عاشقان آثار پلیسی و اکشن هم با مجموعه نمایشی «خواب و بیدار» خود را سرگرم سازند و اوقات فراغت شان را جذاب. چنین سفره رنگی و پر ملاطی به طور قطع می تواند پاسخگوی همه طیف مخاطب با هر سلیقه و ذائقه ای باشد. حتی اقشار نوجوان هم از این خوان رنگارنگ داستانی بی بهره نیستند.

همین دو رویکرد تعامل با مخاطب و احترام به سلیقه و نیاز اوست که سبب ساز محبوبیت شبکه آی فیلم در میان مخاطبان قاب کوچک شده است، آن هم در شرایطی که این شبکه از بودجه به مراتب کمتری در قیاس با سایر شبکه ‌های تلویزیونی برخوردار است و به جز چند سریال معدود و برنامه‌ های ترکیبی ارزان، تولید آثار نمایشی به آن معنا ندارد و فقط به بازپخش سریال های دیگر شبکه ها می پردازد. انتخاب بجا و درست آثار نمایشی، توجه به ژانرهای مختلف، بهره ‌گیری از صداپیشه های حرفه‌ ای برای دوبله سریال ها و فیلم ها برای مخاطبان فرامرزی کانال های انگلیسی و عربی و چیدمان متنوع جدول پخش، برخاسته از در نظر گرفتن خواست و سلیقه مخاطب و احترام به آن، آی‌ فیلم را در زمره پربیننده ترین و محبوب ترین شبکه های صدا و سیمای جمهوری اسلامی در درون و برون مرزهای کشور قرار داده است.

 

شهریور ۱۹, ۱۳۹۹ ۰۸:۰۹ Asia/Tehran
کامنت