• نقش شبکه‌های خارجی تلویزیون در الگوسازی عاشورای حسینی

شبکه‌های وهابی و شیعه انگلیسی که دو روی یک سکه‌اند، رسانه‌های بین‌المللی غربی مانند بی‌بی‌سی‌عربی و اسکای‌نیوز عربی، سی‌ان‌ان‌عربی، تمام تلاش خود را به کار گرفته اند تا فرهنگ عاشورا را کم رنگ سازند.

به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم، به جرأت می‌توان گفت تمام سجایای اخلاقی و ارزش‌های انسانی در حرکت و قیام امام حسین(ع) در نهضت عاشورای سال 61 هجری متجلی است. لحظه به لحظه حرکت ایشان از مدینه تا کربلا به ویژه ده روز اول ماه محرم آن سال، سرشار از مفاهیمی است که انسانیت به شدت به آن نیاز دارد و این احتیاج در روزگار امروز که جهان سرشار از ظلم و آکنده از پلیدی است بیش از گذشته احساس می‌شود. نیازی که مهم‌ترین و نافذترین محمل توجه و پرداختن به آن رسانه است.  

قیام امام حسین (ع) خود مبنای جنبش‌های متعددی در عرصه‌های فرهنگی، سیاسی و ساحت اندیشه است که هیچ حادثه‌ای به مانند آن را نمی‌توان یافت. به ماجرای وهب مسیحی که برای یاری امام شتافت و نامش در زمره شهدای کربلا نگاشته شد و نیز آفریقایی تبارانی که به اختیار خود در دفاع از امام به شهادت رسیدند دقت کنیم و آن را با تبعیض‌های شدید نژادی و  مذهبی دولت‌های مستکبر عالم به قیاس بگذاریم. این امر برای کشورهای عربی مانند مصر، لبنان، سوریه و عراق که دارای اقلیت‌های مسیحی‌اند از جایگاه بیشتری برخوردار است.

همچنین در کشورهای اسلامی همسایه ایران نیز که نفوذ فرهنگ غربی و نحله‌های انحرافی، با تلاش استکبار در حال گسترش است، حساسیت موضوع بسیار بالاتر از چیزی است که فکر می‌کنیم. در این راستا نقش رسانه‌های برون‌مرزی صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران اعم از رادیوها و تلویزیون‌های بین‌المللی آن جلب‌نظر کرده و می‌توان از طریق آن‌ها به الگوسازی صحیح از قیام امام حسین(ع) که نه تنها انسجام بخش مسلمانان که انسجام‌بخش اقوام و پیروان ادیان مختلف است، پرداخت.

قیام عاشورا به مانند نورافکن و نیز نقشه راهی برای حرکت بشریت است که با کاوش در هر بخش آن می‌توان به مفاهیم بلندی دست یافت. همچنین نقش حضرت زینب(س) که با روایتگری توانست، حماسه عاشورا را برای قرن‌ها زنده نگه دارد و در عین حال کاروان اسرا را مدیریت می‌کرد، بیش از هر الگوی دیگری برای جنبش‌های زنان جهان می‌تواند درس‌آموز باشد. معرفی چنین اسطوره‌ای بی‌نظیر برای زنان عرب که فقط الگوهای فمینیستی اغواگر غربی و اغلب منحط و پوچ را در مقابل دیدگان خود دارند بسیار نجات‌بخش و حیات‌آفرین است

این مفاهیم را که تازه درصد اندکی از معارف بلند قیام حسینی است باید هرچه بیشتر به گوش مردم جهان به ویژه ملت‌های عرب در خاورمیانه و ملل دیگر منطقه و جهان رسانید. چرا که مالکان زر و زور تا حد امکان تلاش می‌کنند با ترویج آداب خودساخته فاقد معنا (مانند شیعه انگلیسی) و یا تصویرسازی انحرافی از آن قیام سراسر انسانی و معرفی آن به عنوان یک کشت و کشتار میان اعراب در تاریخ دور، این فرهنگ ارزشمند بشری را تخریب کنند. اما چرا؟ به راستی واقعه‌ای که در 1400 سال قبل روی داده چرا مورد هجوم رسانه‌های استکباری قرار دارد. پاسخ آن را در نجات‌بخش بودن آن برای ملت‌های دربند استکبار می‌توان یافت

امامی برای همه بشریت نه فقط شیعه

فرهنگ ظلم‌ستیز عاشورای امام حسین(ع) ذخیره‌ای نه تنها برای شیعیان بلکه برای همه بشریت است که تأسی به این الگو می‌تواند در سخت‌ترین شرایط زندگی مسیر نجات را مشخص سازد. این حقیقتی است که مهاتما گاندی و نلسون ماندلا رهبران آزادی‌خواه و ضد ظلم در هند و آفریقا به آن اذعان دارند. این دو مبارز بزرگ غیرمسلمان اعتراف کرده‌اند با تأسی به قیام امام حسین(ع) و الگوبرداری از فرهنگ عاشورا بود که توانستند با دست خالی بر زورگویان زمان خود به موفقیت دست یابند.  

اکنون با علم به چنین تأثیرگذاری فرهنگ عاشورا است که رسانه‌های وهابی چه وابسته به آل‌سعود و چه به صورت تبلیغات گروه‌هایی مانند داعش و القاعده، همچنین رسانه‌های تشیع انگلیسی و نیز رسانه‌های مروج لائیسم و امثال آن‌ها، مردم جهان عرب را زیر بمباران رسانه‌ای خود قرار داده‌اند و تلاش می‌کنند این فرهنگ را کمرنگ سازند. در چنین شرایطی وظیفه رسانه‌های محور مقاومت فرهنگی ضداستکبار مانند الکوثر، سحر و العالم و .... به مراتب بزرگ‌تر و دشوارتر است.

میداندار جنگ شناختی

در زمانه‌ای که خوانش‌های گوناگون و روایتگری‌های گاه ناهمگون از هر طرف، ملت‌های عرب‌زبان و غیرعرب‌زبان را احاطه کرده باید اهمیت روزافزون شبکه‌های برون‌مرزی ایران را بیشتر درک کرد. چرا که در مقابل معدود رسانه‌هایی که معارف اهل‌بیت(ع) را نشر می‌دهند دریایی از رسانه‌های استکباری قرار دارند و همین موضوع باعث می‌شود تنها تریبون دغدغه‌مندان فرهنگی جهان اسلام و پیروان اسلام ناب محمدی(ص)، در شبکه‌های خط مقاومت خلاصه شود که بی‌گمان شبکه‌هایی چون الکوثر و سحر و ... در ردیف‌های بالای فهرست کوتاه این رسانه‌ها قرار دارند.

شبکه‌های وهابی و شیعه انگلیسی که دو روی یک‌ سکه‌اند، رسانه‌های بین‌المللی غربی مانند بی‌بی‌سی عربی و اسکای‌نیوز عربی، سی‌ان‌ان عربی، شبکه‌های الحره، الشرقیه، الحدث و رسانه‌های عربستان سعودی مانند ام‌بی‌سی، ال‌بی‌سی، العربیه و مانند آن‌ها تمام تلاش خود را به کار گرفته‌اند تا فرهنگ عاشورا را کمرنگ سازند

این فتنه‌انگیزی و تفرقه‌پراکنی که از سوی رسانه‌های مختلف غربی و امتداد آن‌ها در عربستان سعودی و امارات به سوی افکار مردم منطقه غرب آسیا و شمال آفریقا گسیل می‌شود در هر کشور ماجرایی ضد قیام عاشورا را می‌سازد؛ در عراق و لبنان تلاش می‌شود تفرقه میان پیروان مذاهب را زمینه‌سازی کنند، در بحرین، یمن، شرق جزیرة العرب و نیز حجاز با سرکوبگری آل‌سعود از سال‌ها قبل مانع از برگزاری مراسم‌های محرم شده و می‌شوند و در پاکستان نیز عزاداران را ترور می‌کنند.

در این شرایط، علاوه بر شبکه‌هایی چون العالم، هوسا و ....،  شبکه‌های الکوثر و سحر در خط مقدم این جنگ شناختی با ظالمان قرار دارند. چه آنکه می‌توانند با آگاهی‌بخشی هرچه بیشتر به ملت‌های دردمند ستمدیده خاورمیانه در راستای اعتلای فرهنگ ظلم‌ستیز عاشورا گام بردارد.

 

شهریور ۲۲, ۱۳۹۹ ۰۷:۲۲ Asia/Tehran
کامنت