• از نگاه مخاطبان رادیو های برون مرزی: ایران با قدرت بیشتر، به موضع خود در برابر استکبار جهانی ادامه خواهد داد

مخاطبان رادیوهای برون مرزی، سخنان اخیر دکتر روحانی در سازمان ملل را نشان دهنده درایت رهبری و مقامات و مردم ایران دانسته و برتوازن قدرت به نفع ایران در منطقه تاکید کرده و اینکه تا زمانی که تحریم های آمریکا علیه ایران باقی باشد، هیچ راه گفت وگویی بین طرفین وجود ندارد.

انصارالله و ارتش  یمن، نه تنها پایه های تاج و تخت عربستان، بلکه سایر حکومت های سلطنتی خلیج فارس را به لرزه در آورده اند

الکساندر ناگی، کارشناس امور سیاسی اهل کلمبیا و کارشناس رادیو اسپانیایی معاونت برون مرزی صداوسیما با اشاره به یکی از مصاحبه های شاهزاده سعودی بن سلمان که در ابتدای شروع جنگ علیه یمن گفته بود که «دو هفته برای خاتمه دادن به این جنگ کافی است» و «ما این جنگ را به داخل ایران خواهیم کشاند» گفت:  این دو جمله به روشنی عمق جهل و نادانی و همچنین سبک مغزی او را به نمایش می گذارد. که این دو ویژگی در کنار هم برای مقام رسمی یک کشور واقعا فاجعه آمیز است. مشاوران وی، اربابانش، همپیمانانش و کشورهایی که به عنوان کشورهای به اصطلاح رده نخست جهان شناخته می شوند، همگی محاسباتشان با شکست رو به رو شده است. ایشان همان کسانی بودند که تمامی تلاش خود را می کنند تا این جنگ بیش از پیش به طول انجامد تا یوروها و دلارهایی که آغشته به خون کودکان ،زنان و مردان یمنی است، جیب هایشان را پرکند

ناگی در ادامه افزود: انصارالله و ارتش یمن رویاهای عربستان را نقش بر آب کرده اند. دیگر خبری از آن گرد و خاکی که عربستان و ائتلاف وی در منطقه تحت عنوان «طوفان سهمگین» به راه انداخته بودند، نیست. چیزی که در طول این 5 سال جنگ یمن دیده ایم، بی سابقه بوده است. توضیح و شرح این جنگ ورای قوانین مادی و فیزیکی حاکم بر این جهان است . اراده ، عزت ، دانش جغرافیا، هوش و ذکاوت ، سنت های تاریخی ، فلسفه اجدادی که میراث هزار ساله از اجداد مردم یمن است ، همچنین سوء استفاده های بسیاری که عربستان در طول سال ها از این ملت داشته است، در کنار عوامل مذهبی و فلسفی ، یمن را به باتلاقی مرگبار برای گروه های تروریستی ، مزدوران و ارتش سعودی ، امارات و سایر متحدینش تبدیل کرده است که یادآور نبرد داود و جالوت است


این کارشناس سیاسی کلمبیایی ضمن بیان اینکه یمن، داوود قرن بیست و یکم بوده و تا کنون رقیبی نداشته است، گفت: دو حمله تاکتیکی اخیر به دو پیام استراتژیکی نظامی مبدل شده است. آنها نه تنها پایه های تاج و تخت عربستان، بلکه سایر حکومت های سلطنتی خلیج فارس را به لرزه در آورده اند و نشان داده اند که کشور بزرگ تامین کننده انرژی جهان، تا چه حد آسیب پذیر است . دیدیم که سیستم های دفاع هوایی آمریکا که برای خنثی کردن حملات احتمالی علیه آرامکو مستقر شده بود و هزینه سنگینی را نیز به عربستان تحمیل نموده بودند، چگونه در دفع حملات ارتش یمن ناکام ماندند. نمایش دیگر قدرت حوثی های یمن در به اسارت گرفتن هزاران نفر از ارتش عربستان و ائتلاف عربی بود که حکایت از یک نقشه استراتژیک ناب است که می تواند نقشه حکومت های سلطنتی خلیج فارس را تغییر دهد.  

 

 

معادله نیروهای یمنی که بر پایه محور مقاومت در منطقه بنا شده ، معادلات محورهای غربی را برهم زده است

 

رحمت الله شریفی، کارشناس مسائل سیاسی اهل ترکیه و کارشناس رادیو ترکی استانبولی معاونت برون مرزی صداوسیما با اشاره به ضربه کاری یمنی ها به نیروهای ائتلاف سعودی در چارچوب عملیات «نصر من الله» گفت:  یمنی ها در این عملیات نشان دادند که امکانات و تجهیزات دشمن نمی تواند تعیین کننده قطعی جنگ باشد. در حقیقت یمنی ها نمونه دیگری از موفقیت نیروهای مقاومت در منطقه را به نمایش گذاشتند. چنین ضربه ای های برای عربستان سعودی و حامیان غربی اش به کل باور نکردنی بود. آنها تصور وارد شدن چنین ضربه کاری را نداشتند. البته آنها تاریخ را به خوبی مطالعه نکرده و ظرفیت محور مقاومت را به درستی تخمین نزده بودند.

شریفی، ضمن اشاره به جنگ ایران و رژیم بعث عراق، گفت: آنجا چندین کشور عربی و غربی به حمایت از رژیم بعث و صدام پرداختند، اما نتیجه چه شد؟ ملت ایران که حامی اصلی مقاومت در منطقه است، با اینکه از دوره سختی در حال گذار بود، با همه توان اجازه موفقیت به جبهه باطل را نداد. در ادامه رژیم صهیونیستی نیز که سال ها ملت های عرب منطقه را تهدید و آنها را سرکوب می کرد، با پاسخ دندان شکن جبهه مقاومت لبنان و فلسطین روبرو شد. به همین دلیل عملیات موفقیت آمیز یمنی ها به نجران نیز باید در همین چارچوب مورد ارزیابی قرار گیرد. این موفقیت یمنی ها برای سعودی ها و متحدان غربی اش غیر قابل تصور بوده است و در ادامه نیز آل سعود و حامیانش بیشتر دچار بهت و حیرت خواهند شد.

این کارشناس ترکیه ای  ضمن بیان همبستگی موجود میان تحولات چهل سال اخیر و موفقیت های محور مقاومت یمن گفت: در حقیقت معادلات منطقه در پی تحقق انقلاب اسلامی ایران و آغاز حمایت رسمی از محور مقاومت در منطقه آغاز شد. در ادامه موفقیت های گروه های مقاومت فلسطینی در مقابل رژیم صهیونیستی، موفقیت محور مقاومت در عراق و سوریه و شکست داعش و اینک هم موفقیت گروه های مقاومت یمنی در مقابل عربستان سعودی که نماینده استکبار جهانی در منطقه به شمار می رود، همگی بخشی از یک معادله کلی تر بود. امروز استکبار جهانی در منطقه با مشکلی عمده روبرو شده است. سالیان سال است این معادله که بر پایه محور مقاومت در منطقه بنا شده ، معادلات محورهای غربی را برهم زده است. عملیات نیروهای یمنی نیز یکی از شاخصه های مهم در این زمینه بوده است.

 

 

توازن قدرت، دست ایران اسلامی می ماند و در آن پیشرفت خواهد شد و دیگر آمریکا  موقعیتی در منطقه نخواهد داشت

 

فرحت حسین مهدوی، کارشناس سیاسی امور منطقه و نویسنده و تحلیلگر اهل پاکستان و مخاطب رادیو پشتوی معاونت برون مرزی رسانه ملی گفت: تغییر معادله قدرت و نمود آن در این شرایط و برهه کنونی خیلی زیاد است . حقیقت اینست که معادله قدرت و  توازن آن مدت هاست که تغییر کرده است. در سال 2013 امریکا اعلام کرده بود که ما به سوریه حمله خواهیم کرد، ولی از حرف خود عقب نشینی کرد و بعد از آن این مسئله مرتب تکرار شد که امریکا قولش را زیر پا بگذارد و جهانیان دیدند که امریکا دیگر آن آمریکای سال 2003 نیست.

این کارشناس سیاسی امور منطقه با اشاره به اینکه آمریکا علیرغم تحریم هایی که علیه ایران روا داشته، ولی ایران صاحب قدرت عظیم شده است.  همانگونه که  فتنه هشت ساله که امریکا به بهانه محافظت از عرب ها در شام به راه انداخت و در عراق فتنه ای به صورت داعش درست کرد، در این فتنه ها آنها  شکست خوردند. این شرایط در واقع از همان زمان توازن قدرت را دگرگون کرده بود .
وی افزود: در مورد انتخاب ترامپ هم نظر آمریکا این بود که  یک انسان دیوانه را بر سرکار بیاورد که مثل دیوانه ها عمل کند و یک، موضع و نظریه را مثل دیوانه ها داشته باشد ولی در پشت پرده و در واقع  امریکا با همان سیاست و سبک خود که اداره ها، نهاد ها و سازمان های امنیتی دارند با همان سبک ادامه پیدا کند ولی در این  سیاست هم موفق نشدند و نظریه انسان دیوانه هم موفق آمیز نبود و بعد از آن درسال های 2015 و 2016 حمله ای که اینها علیه یمن شروع کردند هم به خاطر این بود که از پیشرفت ایران جلو گیری کنند، ولی خوشبختانه نتوانستند.
کارشناس سیاسی پاکستانی اظهار کرد:  امریکا و ائتلاف سعودی ها، به یک کشور فقیر حمله کردند و تعداد زیادی از مردم بی گناه را کشتند و میلیون ها نفر را گرسنه نگه داشته و خانه های آنها را خراب کرده اند. حتی ضروریات اولیه زندگی آب، برق و امکانات را از آنها گرفتند. اما در عمل دیدیم که یمنی ها حمله متقابل و موفقیت آمیز انجام دادند که یک غوغایی بر پا شد و همچنین یک حمله زمینی هم یمنی ها انجام دادند که در آن به عربستان و ائتلاف سعودی زیان سنگینی وارد شد.

مهدوی، در ادامه افزود: سران آمریکا در نیویورک، سعی و تلاش خود را برای ملاقات با رئیس جمهور ایران در حالی انجام دادند که موقعیت شان در منطقه بسیار تضعیف شده بود. لذا  معقول به نظر نمی رسید که رئیس جمهور ایران با آنها دیدار کند. چون آنها از این طریق می خواستند شکست خود را جبران کنند که نشد و موقعیت ترامپ در انتخابات آتی امریکا که می خواست با رئیس جمهور ایران هم یک سلفی داشته باشد تا نشان دهد یک رئیس جمهور موفق است تا ملتش به او رای دهند، خوشبختانه عملی نشد.

وی در پایان ضمن اشاره به اینکه شرایط منطقه نشان می دهد که توازن قدرت به نفع و نصیب ایران شده است، گفت: این توازن در دست ایران اسلامی می ماند و در آن پیشرفت خواهد شد و دیگر آمریکا هیچ موقعیتی در منطقه نخواهد داشت، یعنی آن آمریکایی که زمانی هواپیماهای جنگی و یا کشتی های خود را روانه می کرد تا به کشورها حمله کند و حکومت و دولت ها را نابود می کرد، الان هواپیماهای امریکا که آمده اند در عمان حدودا 100 مایل دور توقف کرده اند و این جرأت را ندارند که وارد خلیج فارس شوند. لذا کاملاً مشخص است موقعیت امریکا متزلزل شده و این حیثیت از دست رفته به این راحتی  بازسازی نخواهد شد و در شرایط امروز پیغام هایی که از طرف عربستان به ایران فرستاده می شوند که با ما مذاکره کنید و ایران هم یک طرح امنیت و صلح داده است،  همه اینها نشانگر اینست که در روزها و یا سال های  آینده امریکا دیگر هیچ بهانه و جوازی برای ماندن در منطقه ندارد و مجبور است منطقه را ترک کند.

 

آناستازیا اوشاکووا، مخاطب رادیو روسی گفت: من مسئله حمله به عربستان را سهل نمی گیرم اما چرا زمانی که عربستان، یمن را  بمباران می کند، به آتش می کشد، و باعث قحطی و گرسنگی در یمن می شود، هیچ کس به فکر نمی افتد کاری انجام دهد؟ نه با حرف، نه با عمل... اینکه چه کسی به تاسیسات عربستان حمله کرده، برایم مهم نیست. همانطور که رنج مردم یمن برای جامعه جهانی اهمیت ندارد.

 

والنتین،  مخاطب رادیو روسی گفت: سامانه پدافندی «پاتریوت» آمریکایی چگونه پهپادهای کشوری را نتوانسته رهگیری کند که عربستان آن را بوسیله سلاح های امریکایی به عصر حجر برگردانده؟ آن هم 10 پهپاد! 

 

آتاناسی، مخاطب رادیو ایتالیایی از ایتالیا گفت: درخصوص حمله به تاسیسات نفتی عربستان سعودی بدون شک جایی که آمریکایی ها، مردم سالاری را صادر می کنند ، همیشه شاهد ویرانی و مرگ هستیم. صحبت های دکتر روحانی رئیس جمهور ایران درسازمان ملل، متین و به حق است.

 

 

لوکا، مخاطب رادیو ایتالیایی گفت: حوثی ها حق دارند به منظور دفاع از خود در برابر تهاجم سعودی ها که توسط هم پیمانان آمریکای شمالی خود و دیگران حمایت می شوند، از سلاح هایی با فن آوری های جدید استفاده کنند. رژیم سعودی به همراه هم پیمانان خود ، قتل عام مردمی را که خشن ترین بحران بشری زمان ماست، به راه انداخته اند و دراین میان سازمان ملل متحد سکوت می کند.

 

تا زمانی که تحریم های آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران باقی باشد، هیچ گفتگویی میان طرفین صورت نخواهد گرفت

 

ابومحمد مهدی، مخاطب رادیو عربی از يمن گفت:  در حقیقت رئیس جمهور ایران جناب آقای دکتر روحانی در سخنرانی خود در سازمان ملل خط مشی جمهوری اسلامی ایران و رهبر انقلاب را پیرامون عدم گفت و گو با آمریکایی ها در سایه تحریم های موجود علیه ایران به صراحت بیان نمودند و لذا در این باره خاطر نشان کردند تا زمانی که تحریم های آمریکا علیه جمهوری اسلامی و مردم ایران باقی باشد، هیچ گفت و گویی میان طرفین صورت نخواهد گرفت و این سخن بدین معناست که ایالات متحده آمریکا باید تمام تحریم های خود علیه جمهوری اسلامی ایران را لغو نماید و آن وقت می توان در باره اجرای گفت و گو میان دو کشور اظهار نظر نمود و این امر  به نوبه خود نشان از حکمت و درایت و خردورزی سیاست جمهوری اسلامی ایران در تعامل با دولت های دوست و دشمن در سطح منطقه و جهان دارد.

 

 

آقای روحانی، خواسته رهبر انقلاب و مردم شریف ایران را در سخنرانی خویش در سازمان ملل بیان کرده است

ابو عمار البهبهانی؛ مخاطب رادیو عربی گفت : به نظر من آقای روحانی، خواسته رهبر انقلاب و مردم شریف ایران را در سخنرانی خویش در سازمان ملل بیان کرده و بی شک استکبار جهانی همواره با سیاست های تفرقه انگیز خود، سعی در به زانو در آوردن جمهوری اسلامی و مردم ایران در سطح منطقه و جهان از طریق گروهک تروریستی منافقین و مزدوران و فریب خوردگان، داشته است اما تا زمانی که ولی امر مسلمین جهان سید علی خامنه ای با خدا باشد، بدون تردید خدا هم با او خواهد بود و شکی ندارم که الطاف امام زمان (عچ) حامی و نگه دارنده ایشان خواهد بود.

 

کلام روحانی در سازمان ملل، نشان از درایت رهبری و مقامات و مردم ایران دارد که با قاطعیت سخن خود را به گوش جهانیان رساندند

 

ابو بشیر الشکری، مخاطب رادیوعربی از سودان گفت:  سخنرانی رئیس جمهور ایران جناب آقای روحانی در مجمع عمومی سازمان ملل خیلی حساب شده و دقیق به سمع سران تمام کشورهای حاضر در اجلاس رسید و کلام ایشان که عدم گفت و گو با دولت آمریکا را در سایه تحریم های این کشور علیه ایران بعید دانسته، نشان از درایت رهبری و مقامات و مردم ایران دارد که با قاطعیت سخن خود را به گوش جهانیان رساندند و به همگان فهماندند که جمهوری اسلامی ایران راه خود را بر خلاف میل بدخواهان و دشمنان ادامه داده و ذره ای ترس در وجود خود راه نخواهد داد.

 

می توان پیش بینی کرد که دولت آمریکا و رئیس جمهور این کشور دونالد ترامپ، به شروط مطرح شده از سوی ایران تن داده و تحریم ها را خواهد برداشت

 

الکمیت الصغیر ، مخاطب رادیو عربی از منطقه شرقی عربستان گفت: سخنرانی رئیس جمهور ایران جناب آقای روحانی را در مجمع عمومی سازمان ملل به طور مستقیم دیدم و شنیدم که نشان از عزت و شکوه و کرامت و خردورزی و درایت جمهوری اسلامی ایران در مجامع بین المللی دارد. به خصوص اشارات آقای روحانی به قواعد و اصول تعامل و گفت و گو با دولت آمریکا و خلاصه کلام اینکه تمام سخنرانی ایشان بر پایه درایت و عزت وکرامت برنامه ریزی شده بود. بدون آنکه از چهار چوب و قالب اصلی خود خارج شده باشد و در رابطه با آینده گفت و گوها میان ایران و آمریکا می توان گفت که دولت آمریکا و رئیس جمهور این کشور دونالد ترامپ به شروط مطرح شده از سوی ایران تن داده و تحریم ها را خواهد برداشت و بر سر میز مذاکره  خواهد آمد حتی اگر برخی این امر را خیلی بعید و دور از ذهن بدانند.

 

ایران با قدرت بیشتر به موضع خود در برابر استکبار جهانی ادامه خواهد داد

یحیی حسن محمد، مخاطب رادیو سواحیلی از شهر مومباسای کنیا گفت: دکتر روحانی رئیس جمهور ایران در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل، آمریکا را به تروریسم اقتصادی متهم کرده و احتمال مذاکره با این کشور را به کلی رد کرد. اظهارات ایشان بیانگر اینست که تهدیدهای آمریکا باعث تسلیم ایران نخواهد شد، بلکه ایران با قدرت بیشتر به موضع خود در برابر استکبار جهانی ادامه خواهد داد.

 

عربستان و حامیانش باید بدانند که اکنون زمان عقب نشینی فرا رسیده  است

 

بالهدی علی، مخاطب رادیو سواحیلی از شهر تانگای تانزانیا گفت: حمله پهپادهای یمنی به تأسیسات استخراج نفت آرامکو عربستان سعودی، پاسخ محکمی به تجاوزهای وحشیانه عربستان به یمن در سال های اخیر بود. در واقع عربستان و حامیانش باید بدانند که اکنون زمان عقب نشینی فرا رسیده است و یمن دیگر در برابر حملات عربستان سکوت نخواهد کرد.

وی در ادامه افزود: بسیار تأسف آور است که جامعه بین الملل در برابر خودخواهی های آمریکا سکوت کرده است. مقامات آمریکایی همواره به دنبال زیاده خواهی های خود بوده اند و برای رسیدن به اهداف شوم خود ملّت های دیگر را تحت ظلم قرار داده و می دهند. اگر ملّت های جهان با یکدیگر متحد شوند و در مقابل آمریکا بایستند از آمریکا اثری باقی نخواهد ماند.

 

 

یمن اکنون قوی تر از گذشته شده است و با حملات پهپادی به آرامکو این مسئله را اثبات کرد

 

یحیی علی، مخاطب رادیو سواحیلی از شهر تانگای تانزانیا گفت : یمن اکنون قوی تر از گذشته شده است و با حملات پهپادی به آرامکو این مسئله را اثبات کرد. عربستان باید بداند که امنیت کشورش با پایان یافتن جنگ یمن محقق می شود.

 

 

تحریم های آمریکا علیه ایران، بیانگر شکست آمریکا در مقابل جمهوری اسلامی ایران است

 

شرالی فاضل، مخاطب رادیو سواحیلی از شهر دارالسلام تانزانیا گفت: عربستان باید حملات خود به یمن را متوقف کند. چرا که در غیر این صورت با خسارتی بزرگ و جبران نشدنی از سوی یمن مواجه خواهد شد.

وی در ادامه افزود: تحریم های آمریکا علیه ایران، بیانگر شکست آمریکا در مقابل جمهوری اسلامی ایران است و موضع جمهوری اسلامی ایران در این باره بیانگر قدرت ایران است. ایران کشوری نیست که از تهدیدهای آمریکا و هم پیمانانش بهراسد و با قدرت کامل در برابر استکبار جهانی ایستادگی خواهد نمود.

 

مردم یمن حق دارند جنایات سعودی ها را پاسخ دهند

 

نانی مولیانی، استاد دانشگاه و مخاطب رادیو ملایو از شهر دپاک جاکارتا اندونزی گفت: یمن حق دارد برای دفاع از خودش به عربستان حمله کند. زیرا از مارس 2015 تا امروز، مردم یمن قربانی جنایات نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان سعودی شده اند. در این مدت جنگنده های عربستان سعودی و متحدانش روزانه مردم غیر نظامی یمن را با موشك های پیشرفته ایالات متحده و شرکای غربی شان بمباران كردند. حملات ظالمانه عربستان سعودی و متحدان آن به یمن و محاصره این کشور به مدت بیش از 54 ماه ، باعث کشته شدن صدها هزار یمنی شده است. زیرساخت های حیاتی یمن مانند مدارس ، فرودگاه ها و دیگر امکانات عمومی نیز نابود شد و میلیون ها نفر نیز آواره شده اند. دانش آموزان یمنی نیز به دلیل جنگ و از بین رفتن ساختمان های مدرسه، دیگر نمی توانند به مدارس بروند.

این استاد دانشگاه در ادامه افزود: متاسفانه جامعه جهانی در برابر جنایات عربستان سکوت کرده و سازمان ملل نیز نتوانست کارهای زیادی انجام دهد. بنابراین ، مردم یمن حق دارند جنایات سعودی ها را پاسخ دهند. آنها حق دارند از خود دفاع کنند.

 

 

روئی، مخاطب رادیو چینی گفت: تصمیم قاطع حسن روحانی رئیس جمهور ایران  مبنی بر عدم دیدار با دونالد ترامپ رئیس جمهور امریکا بسیار تحسین برانگیز بوده و مقاومت مردم ایران را نشان می دهد.

 

جانگ، مخاطب رادیو چینی گفت: فشارها علیه ایران، نتیجه ای جز مقاوم تر شدن ایران ندارد.

 

 

 

مهر ۲۰, ۱۳۹۸ ۰۹:۵۳ Asia/Tehran