• از دریچه نگاه مخاطبان رادیوهای برون مرزی: اتحاد جهان اسلام، عامل قدرت برتر و پیروزی نهایی مسلمانان بر کفر جهانی است

با توجه به برگزاری مراسم هفته وحدت و گردهم آمدن علما واندیشمندان شیعی و اهل سنت درتهران، جمعی از مخاطبان رادیوهای برون مرزی نظرات خود را پیرامون نقش وحدت میان فرقه های جهان اسلام را درحفظ وتحکیم وحدت میان مسلمانان وانسجام درراه مبارزه با دشمنان جامعه بزرگ مسلمانان جهان بیان نمودند که به بخش هایی از آنها اشاره می شود

صهیونیست ها بزرگترین مخالف شکل گیری وحدت اسلامی در جهان اسلام و به خصوص خاورمیانه هستند

جاهد قلیچ، تحلیلگر مسائل سیاسی و مدیر سایت خبری «تان یری» ترکیه و مخاطب رادیو ترکی استانبولی ضمن اشاره به اینکه ایجاد وحدت در جهان اسلام یکی از سخت ترین امور است، گفت: برای ایجاد وحدت اسلامی در ابتدا باید حاکمان و حکومت های طرفدار وحدت اسلامی وجود داشته باشند. برخی حکام کشورهای معلوم الحال در منطقه از اتحاد واقعی جهان اسلام واهمه دارند چرا که این به معنای پایان کار آنها خواهد بود. این حکام مفهوم واقعی وحدت اسلامی را مصادره کرده و آن را به شکل پیروی از اوامر خود تفسیر می کنند. کشورهایی همانند عربستان سعودی و امارات متحده عربی از جمله این کشورها هستند. درحقیقت این کشورها که تحت تاثیر شدید سیاست های آمریکا و صهیونیست ها قرار دارند نه تنها در ایجاد وحدت یاری نمی رسانند بلکه در راستای سیاست های استکبار جهانی عمل کرده و موانع بزرگی را بر سر راه برخی کشورهای دیگر که تمایل به وحدت دارند ایجاد می کنند.

این تحلیگر مسائل سیاسی ترک درادامه افزود: در بطن این قضیه موضوع فلسطین مطرح است. در صورت ایجاد اتحاد و وحدت بین کشورهای اسلامی تمام پروژه ها و توطئه های صهیونیست ها با خطر نابودی مواجه خواهد شد. پس این موضوع روشن است که صهیونیست ها بزرگترین مخالف شکل گیری وحدت اسلامی در جهان اسلام و به خصوص خاورمیانه هستند. از طرفی آمریکا نیز به عنوان اصلی ترین حامی صهیونیست ها همواره از سیاست های ضد اسلامی و تفرقه افکنانه رژیم صهیونیستی در منطقه حمایت کرده است.

 

قلیچ خاطرنشان نمود: در کنار اینها آل سعود هم به عنوان عامل آمریکایی-صهیونیستی از درون جامعه اسلامی  یکی از موانع وحدت اسلامی است. همین فرقه ضاله وهابی گری که عربستان سعودی را پایگاه فعالیت های خود قرار داده است، آشکارترین نشانه ای است که خبر از مخالفت آل سعود با اتحاد و وحدت جهان اسلام می دهد. این گروه تکفیری با مرتد خواندن دیگر گروه های مسلمان نمونه آشکار تفرقه افکنی و تحرکات ضد اتحاد جهان اسلام است. با چنین وضعیتی که حتی برخی حکام مرتجع کشورهای اسلامی حاضر به پذیرش اندیشه وحدت اسلامی نیستند، تلاش کشورهایی چون ایران، ترکیه، پاکستان و اندونزی در راستای ایجاد اتحاد کامل بین کشورهای اسلامی با مشکلاتی مواجه خواهد شد. تلاش های ایران در این زمینه بیش از همگان قابل تقدیر است. البته در مدت اخیر اتحادی که بین کشورهایی همچون ایران، ترکیه و عراق ایجاد شده، امیدوارکننده است.

مدیر سایت خبری «تان یری» ترکیه در پایان گفت : در حقیقت اجرای تصمیمات مشترک کشورهای اسلامی، در راستای وحدت و اتحاد جهان اسلام است. ولی مشکل اصلی اینجاست که برخی کشورهای عضو همچون عربستان سعودی حتی در مسئله فلسطین که مهمترین مسئله جهان اسلام است، با دشمنان جهان اسلام همکاری می کنند. مسئله بعدی همدستی غربی ها در مقابله با وحدت جهان اسلام است. آنها از تمام سازمان ها و متحدین خود برای مشکل آفرینی در کشورهای اسلامی بهره می برند.

 

اسرائیل  همچون سرطان در قلب جغرافیایی جهان اسلام جای گرفته است

فرناندو آکوستاریورو مسئول کتابخانه دانشگاه گواردالاراخای مکزیک و مخاطب رادیو اسپانیایی گفت: همان طور که حضرت آیت الله خامنه ای  نیز در پیام امسال خود به مناسبت حج بدان اشاره داشتند، دنیای اسلام وجوامع مسلمان برای مقابله با دشمنان اسلام یعنی صهیونیسم و امپریالیسم باید  صف آرایی کنند. آنها می خواهند که مسلمانان را درگیر بحران ها و جنگهای قومی قبیله ای و منطقه ای کنند و آنها را پراکنده  و جدایی پذیر ببینند. مشکل اصلی اسرائیل است که همچون سرطان در قلب جغرافیایی جهان اسلام جای گرفته است . تنها راه حل رهایی از این توده سرطانی، نجات فلسطین است . مسلمانان باید برای اتحاد و همبستگی بیشتر  میان خود تلاش کنند .

 

خفره پابلو لئال خبرنگار اهل شیلی و مخاطب رادیو اسپانیایی گفت: باید با هر گونه رفتار خشونت بار و هر عمل سرکوبگری علیه مسلمانان در هر نقطه از جهان مقابله شود و این خواسته ی خداوند است. متاسفانه ما در دنیای کنونی شاهد هستیم که اتحاد میان مسلمانان به آن شکل مطلوب و تاثیرگذار وجود ندارد . در شرایط کنونی ملت یمن  توسط عربستان سعودی بمباران می شود ، کشوری که قطر را تهدید می کند ، آل سعود روز به روز همبستگی خود را به شکل فزاینده ای با آمریکا و رژیم صهیونیستی استحکام می بخشد و جنایتهای خود را علیه ملتهای منطقه ادامه می دهد.

 

مسلمانان باید درمقابله با دوموضوع یکی کشورهای غربی ودیگری تفکر تکفیری با اتحاد درکنارهم بایستند

محمد هانی اهل دانمارک، یکی از شرکت کنندگان کنفرانس وحدت اسلامی و مخاطب رادیو انگلیسی گفت: تحصیلات من درحوزه دین بوده ودومین سال است که دراین اجلاس شرکت می کنم و باید بگویم که حتی در قرآن و حدیث هم به اهمیت چنین گردهمایی هایی اشاره شده است. به خصوص از ما شیعیان خواسته شده تا با دیگر مسلمانان گفتگو داشته و با آنها به خوبی رفتار کنیم و این موضوع چیزی است که از سوی امامان ما نیز دستور داده شده است.

این شرکت کننده کنفرانس وحدت اسلامی در ادامه افزود: اتحاد مسلمانان در خاورمیانه و به طور کلی در کشورهای اسلامی لازمه صلح است. در منطقه خاورمیانه، نژادها و طرز فکر های متنوعی وجود دارد اما با این  حال همه ما مسلمان هستیم. به عنوان مثال ما کشور عراق را داریم که قرن هاست در این کشور شیعیان و اهل تسنن آزادانه و در کمال صلح با هم زندگی می کردند اما پس از سال 2003 و به دنبال حمله آمریکا به این کشور، کشتار غیر نظامیان شروع شد در حالیکه تا پیش از آن، خبری از عملیات انتحاری در این کشور نبود. این موضوع نشان می دهد وقتی اتحاد میان مسلمانان کمرنگ شود، خشونت بروز کرده و ما شاهد گسترش آن به دیگر کشورها خواهیم بود. بنابر این برای اینکه صلح در کشورهای اسلامی حاکم شود، نیاز به اتحاد مسلمانان است.

هانی در پایان گفت: ما باید در مقابله با دو موضوع در کنار هم بایستیم، اولین و مهمترین آنها، کشورهای غربی  هستند که تلاش دارند بذر نفرت و تفرقه را میان مسلمانان بپاشند و دومی تفکر تکفیری است که متاسفانه به برخی مسلمانان انگ کفر می زنند. بنابراین همانطور که گفتم برخی کشورها که از تفرقه میان مسلمانان سود می برند  و بر این اساس درصدد ایجاد تفرقه بوده و این تفکر را میان مسلمانان منتشر می کنند.

 

 قدرت بیشتر جهان اسلام درسایه مقاومت و اتحاد کشورهای اسلامی است   

یحیی حسن محمد مخاطب رادیوسواحیلی از شهر مومباسا کنیا با اشاره به این نکته که استکبار جهانی به دنبال آن است که کشورهای مسلمان را تضعیف کرده و آنان را تحت سلطه خود قرار دهد، گفت: در صورتی که کشورهای اسلامی مقاومت کنند و از تهدیدات غرب ترس و واهمه نداشته باشند و با یکدیگر متحد شوند، جهان اسلام قدرت بیشتری پیدا می کند.

 

هفته وحدت فرصت خوبی برای ما مسلمانان است که باید از آن در جهت ایجاد همبستگی و همدلی استفاده کنیم

سالم محمد مخاطب سرشناس رادیو سواحیلی از شهر تانگا تانزانیا ضمن اشاره به اینکه کشورهای غربی با ایجاد گروه های تروریستی همچون طالبان، القاعده و داعش قصد ایجاد جنگ و درگیری بین مسلمانان و نابودی آنان را دارند، گفت: در این میان مسلمانان باید هوشیار باشند و با درایت و اتحاد خود در مقابل دشمنان بایستند.

این مخاطب سرشناس در ادامه افزود: دین اسلام دین مودّت و محبت است و وحدت و همدلی بین مسلمانان مسأله ای است که در دین اسلام بسیار به آن تأکید شده است. ما مسلمانان باید با تأسی از پیامبر گرامی اسلام(ص) و تعالیم این دین الهی اختلافات را کنار گذاشته و اتّحاد و هبستگی خود را تقویت نمائیم. هفته وحدت فرصت خوبی برای ما مسلمانان است که باید از آن در جهت ایجاد همبستگی و همدلی استفاده کنیم تا بدین طریق بتوانیم در مقابل استکبار جهانی ایستادگی نمائیم.

 

امیدوارم ما مسلمانان بتوانیم در جهت تقویت اتحاد و در نتیجه مقابله با دشمن گام برداریم

عیدی ابراهیم ایستامبولی مخاطب دائمی رادیو سواحیلی از شهر بوجومبورا بروندی نظر خود را چنین بیان نمود: کشورهای غربی با جنگ نرم و با ارائه اندیشه های تفرقه انگیز بین مسلمانان، قصد ایجاد اختلاف بین مسلمانان را دارند که در این میان مسلمانان باید با هوشیاری کامل عمل کنند. 

این مخاطب دائمی رادیو سواحیلی درادامه افزود: امام خمینی (ره) پایه گذار هفته وحدت اسلامی بودند. ایشان با علم به این که دشمنان قصد ایجاد تفرقه بین مسلمانان را دارند، هفته وحدت را پایه گذاری کردند و همواره بر مسأله وحدت مسلمانان تأکید داشتند. امیدوارم ما مسلمانان بتوانیم بدون در نظر گرفتن مذاهب خود با تکیه بر مشترکات بین تشیع و تسنن در جهت تقویت اتحاد و در نتیجه مقابله با دشمن گام برداریم.

 

وحدت میان مسلمانان سد محکمی در برابر دشمنان

علی مسعود مخاطب رادیو سواحیلی از شهر پمبا  تانزانیا گفت: وحدت میان مسلمانان سد محکمی در برابر دشمنان است که مسلمانان می توانند به وسیله آن در مقابل ظلم دشمنان به پا خیزند.

 

علی محمد زبیر مخاطب رادیوسواحیلی از شهر دارالسلام تانزانیا گفت: کشورهای اسلامی باید اختلافات خود را حل نمایند زیرا درگیری بین این کشورها موجب شادمانی و خوشحالی غرب و اسرائیل است.

 

یحیی علی مخاطب رادیو سواحیلی از شهر تانگا تانزانیا ضمن اشاره به اینکه کشورهای عربی و اسلامی باید هوشیار باشند و فریب توطئه های اسرائیل و آمریکا را نخورند، گفت: دشمنان فقط به دنبال منافع خود هستند ودر واقع اتحاد میان کشورهای اسلامی می تواند سد محکمی در برابر دشمنان باشد.

 

رمضان باووگامنشی مخاطب رادیو سواحیلی از شهر تانگا تانزانیا ضمن تبریک ایام میلاد پیامبر گرامی اسلام (ص) به همه مسلمانان جهان، گفت: مسلمانان باید از این فرصت خوب برای تقویت اتحاد و همبستگی خود استفاده کنند.

 

شرالی فاضل مخاطب رادیوسواحیلی از شهر دارالسلام  تانزانیا گفت: هر روز خون مسلمانان بی گناه در یمن، فلسطین، میانمار، نیجریه و کشورهای دیگر ریخته می شود و جامعه جهانی در این خصوص سکوت کرده است. مسلمانان باید با اتحاد و همبستگی خود در مقابل این ظلم آشکار بایستند و راهکار اساسی برای این مسئله پیدا کنند.

 

ناییل حضرت گاریپوف رئیس مرکز فرهنگ اسلامی "ایمان" در تاتارستان و مخاطب رادیو روسی گفت: ما باید تمام انسانها را آنگونه که هستند، بپذیریم.

 

جامعه اسلامی باید به طور جدی در جستجوی راه هایی برای وحدت در کلام  و حرکت در مسیر واحد باشد

ناییل عبدالله مخاطب رادیو روسی از روسیه ضمن اینکه وحدت میان مسلمانان را یک نیاز حیاتی برای مسلمانان می داند، گفت: جامعه اسلامی باید به طور جدی در جستجوی راه هایی برای وحدت در کلام  و حرکت در مسیر واحد باشد.

عبدلله درادامه افزود: وحدت میان مسلمانان علیرغم تمام اختلاف نظردر مذاهب، روش های زندگی و فقه مختلف، دست یافتنی است. تمام ما مسلمانان به دین واحد، کعبه، پیامبر، نماز، حج و شریعت واحد ایمان داریم. دشمنان اسلام قصد دارند میان شیعه و سنی نه تنها در ایران، بلکه در سراسر جهان اسلام شکاف ایجاد کنند. افرادی که شیعیان و اهل تسنن را علیه هم تحریک می کنند، با اصل امت اسلام دشمنی دارند و به همین دلیل باید کاملا هوشیار باشیم.

 

  تنها راه نجات امت اسلام، اتحاد مسلمانان است

دمیر نظراف مخاطب رادیو روسی از روسیه  گفت: بی شک جهان اسلام امروز بیش از هر زمان دیگر نیازمند وحدت است. ما می بینیم که چگونه امپریالیسم غرب به سادگی و با استفاده از عقب ماندگی مسلمانان در فناوری، مسائل اجتماعی، کمبود سواد سیاسی و خلاء ایدئولوژیک میان مسلمانان شکاف ایجاد می کنند. علاوه بر این فعالان سیاسی غرب روش های  پیچیده تری برای ایجاد شکاف میان مسلمانان بکار می گیرند. از جمله این روش ها می توان تکیه بر ملی گرایی، جریان های مذهبی، ایجاد هراس در میان مسلمانان نسبت به یکدیگر، اغوای رهبران سازمان های اسلامی از طریق عواملشان و بسیار روش های دیگر جنگ اطلاعاتی را نام برد. این اقدامات شرایط غیر قابل تحملی را به وجود می آورد که در آن فعالان سیاسی مسلمان بایستی به تنها راه نجات امت اسلام، یعنی اتحاد مسلمانان روی بیاورند.

 

 

موفقیت رسانه های برون مرزی از جمله رادیو بنگلا،  به عنوان تنها رادیوی شیعه (بنگلا زبان) در پیوند میان مسلمانان جهان

 

محمد نصیرالدین مترجم و گوینده بنگلادشی با اشاره به این فرموده امام خمینی (ره) که «ما نه شیعه هستیم نه سنی . ما مسلمانیم.» گفت: این پیام منشاً اصلی وحدت است. وکسانی که می خواهند اختلاف میان  شیعه و سنی را در میان مسلمانان دامن بزنند، نه شیعه هستند و نه سنی و بلکه دشمن اسلام هستند.

نصیرالدین در ادامه گفت: به نظرمن کسانی که به وحدانیت خدا اعتقاد دارند و پیامبر اکرم (ص) را به عنوان آخرین پیامبر باور دارند و به آخرت نیز ایمان دارند، باید اختلاف شیعه و سنی را فراموش کنند و راه وحدت را در پی گیرند. بین شیعیان و اهل سنت تفاوت فاحشی وجود ندارد. سه باور که من گفته ام در میان همه مشترک است. اگر این حقیقت را هرچه بیشتر بتوان تبلیغ کرد، وحدت بیشتری بین مسلمانان برقرار خواهد شد. خوشبختانه  رسانه های برون مرزی به طور جدی کار این کمپین را انجام  می دهند.  من موفقیت رسانه های برون مرزی از جمله رادیو بنگلا را به عنوان تنها رادیوی شیعه (بنگلا زبان) در پیوند میان مسلمانان جهان تبریک  می گویم.

 

جی ام عبدالرشید مترجم وگوینده بنگلادشی: نقش رسانه های برون مرزی برای تحکیم اتحاد میان دومذهب شیعه و سنی

 

جی ام عبدالرشید مترجم وگوینده بنگلادشی با اشاره به اینکه جهان امروز یک جهان رسانه ای است، گفت: جنگ رسانه ای در همه زمینه در حال انجام است و در این جنگ، برون مرزی صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران در جبهه حق و مظلومیت قرار دارد. برون مرزی برای رفع سوء تفاهم های دو مذهب اصلی یعنی شیعه و سنی نقش مهمی ایفاء می نماید و می خواهد پیروان این دو مذهب همیشه متحد باشند و نقاط اختلاف خودشان را بزرگنمایی نکنند.

عبدالرشید در ادامه افزود: ایران هر ساله برای تحکیم وحدت اسلامی، کنفرانس وحدت اسلامی برگزار می کند. در واقع، ایران برای اتحاد اسلامی تلاش زیادی انجام می دهد و این پیام وحدت را از طریق برون مرزی در همه جای دنیا منتشر می شود. امیدواریم در آینده نزدیک، زمینه های بهتر از قبل برای اتحاد میان همه مسلمانان بخصوص مسلمانان شیعه و سنی ایجاد شود و همه اختلافات از بین برود. 

 

ابو جواد مخاطب رادیو عربی از عراق گفت: الهام گرفتن از سیره و خلق و خوی پیامبر اکرم (ص) در این برهه کنونی حساس به نوبه خود می تواند نقطه عطف نورانی در تقویت وتحکیم وحدت و یکپارچگی میان کشورهای اسلامی به منظور جلوگیری از تفرقه افکنی وهمبستگی و مقاومت در برابر نیروهای زورگو ومستبد باشد.

 

ام علی مخاطب رادیو عربی از بحرین گفت: در این برهه از زمان که شاهد حملات وحشیانه دشمنان علیه ملتهای مسلمان هستیم، ما به عنوان مسلمانان جهان نیازمند یک وحدت اسلامی گسترده میان خود هستیم و از این رو زنان در جایگاه یک مادر ، معلم و یک فرهیخته نقش مهمی در تربیت فرزندان مسلمان خود و دعوت به سوی وحدت و یکپارچگی و کنار زدن اختلافات میان مسلمانان و کلمه  توحید دارند و لذا باید همبستگی میان ملتهای مسلمان حفظ شود و روابط برادرانه شان مورد تقویت قرار گیرد.

 

الهام گرفتن از رهنمودهای نبی اکرم (ص) وائمه اطهار(ع)، لازمه وحدت و یکپارچکی کامل بین مسمانان در برابر هجمه دشمنان است

علا الخمیس مخاطب رادیو عربی از قطیف عربستان گفت: ما امروز به عنوان مسلمانان جهان نیاز مبرمی به وحدت اسلامی و یکپارچه بودن در برابر حملات ددمنشانه دشمنان به منظور ضربه زدن به دین اسلام داریم ، دشمنانی که چشم طمع به غارت منابع کشورهای اسلامی دوخته و در این راه از ابزارهای مختلفی برای محقق ساختن اهداف خبیثانه خود استفاده می کنند. و از این رو می توان با الهام گرفتن از رهنمودهای نبی اکرم(ص) و ائمه اطهار(ع) به یک وحدت و یکپارچگی کامل بین مسلمانان جهان در برابر هجمه دشمنان برسیم.

امیدوارم که  هفته وحدت اسلامی  بتواند تغییری در نگرش مسلمانان برای متحد شدن ایجاد کند

 

نور هفنی مخاطب رادیو ملایو از شهر بوکیت تینگگی اندونزی ضمن ضروری دانستن وحدت بین کشورهای اسلامی برای مبارزه با دشمنان اسلام،گفت: متاسفانه کشورهای اسلامی همیشه درحال نزاع هستند و به همین خاطر، دشمنان اسلام به راحتی  می توانند در میان مسلمانان تفرقه ایجاد می کنند. ما از خدمات دولت جمهوری اسلامی ایران برای متحد ساختن کشورهای اسلامی سپاسگزاریم. دعا می کنم و امیدوارم که هفته وحدت اسلامی  بتواند تغییری در نگرش مسلمانان برای متحد شدن ایجاد کند.

 

وحدت مسلمانان بزرگترین قدرت در برابر تهدیدات دشمنان اسلام است

 

آتیکاه بافقیه مخاطب رادیو ملایو گفت: اگر همه مسلمانان معنای وحدت را درک کنند، یک قدرت بزرگ ایجاد خواهد کرد که این قدرت، بزرگترین تهدید برای دشمنان اسلام نظیر آمریکا و همپیمانان آن خواهد بود. وحدت اسلامی نیز بهترین هدیه ای است که ما تقدیم پیامبر گرامی اسلام(ص) خواهیم نمود. اختلاف نظرها و باورها در بعضی موارد نباید باعث نزاع ودرگیری بین مسلمانان باشد. بلکه برعکس باید وحدت را حفظ کنند همانطور که توسط حضرت محمد (ص) تأکید شد. من امیدوارم که اتحاد کامل بین مسلمانان به زودی به دست آید و مسلمانان با یکدیگر همکاری کنند تا اسلام را تقویت کرده و به مردم مظلوم یاری رسانند.

 

      ما به قدرت کامل جهان اسلام نیاز داریم تا دشمنان را شکست دهیم

 

علی آل مخاطب رادیو ملایو از شهر مدان اندونزی گفت: دشمن اصلی ما مسلمانان، تفرقه است. اگر تفرقه وجدایی وجود نداشته باشد، دشمن هم نمی تواند کاری انجام دهد. ما به قدرت کامل نیاز داریم تا دشمنان را شکست دهیم، یعنی قدرت کامل درونی و بیرونی تمام جهان اسلام در یک بدن واحد . بدون وحدت، ما نمی توانیم خودمان را در مقابل دشمنان حفظ کنیم.

 

مفتح مخاطب رادیو ملایو گفت: وحدت در بین مسلمانان مهمتر از «تکنولوژی» است. وحدت هم یک سلاح و یک قلعه بسیار محکم و غیر قابل نفوذ است.

 

 

بنگ جالی مخاطب رادیو ملایو از اندونزی گفت: اگر ما مسلمانان متحد باشیم، محکم و قوی خواهیم بود. ولی اگر با هم اختلاف و نزاع داشته باشیم، نابود خواهیم شد.

 

 

 سپرالله شوکور مخاطب رادیو ملایو از شهر سمریندا اندونزی گفت: از مدتها پیش، مراکز اهل تسنن به رهبری شیخ الازهر و مراکز شیعه به رهبری حضرت آیت الله العظمی سید علی خامنه ای خواستار درک متقابل و تقویت وحدت و همکاری دنیای اسلام بوده و تاکنون هم ادامه دارد و این لازمه جهان اسلام است.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

آذر ۰۳, ۱۳۹۷ ۱۳:۰۳ Asia/Tehran
کامنت