• از نگاه مخاطبان رادیوهای برون مرزی: تحقق منافع آمریکا درخاورمیانه، عمده دلیل حمایت ترامپ از عربستان است

موضع‌گیری دونالد ترامپ در قبال عربستان و دفاع بی‌چون ‌وچرا از جنایات آل سعود، موجی از اعتراض‌ها و انتقادها را علیه وی به دنبال داشته است. این انتقادها نه تنها در داخل آمریکا و از سوی مردم و همینطور سیاستمداران این کشور، بلکه از جانب مردم دیگر کشورهای جهان نیز متوجه رئیس جمهور آمریکا شده است. در همین رابطه، جمعی از مخاطبان رادیوهای برون مرزی دیدگاه های خود را پیرامون چرایی حمایت ترامپ از عربستان سعودی با توجه به برخی انتقادات محافل صهیونیستی در این زمینه بیان کردند که به بخش هایی از آنها اشاره می

آمریکا به عربستان جنایتکار به چشم یک بازوی عملیاتی در سیاست های منطقه ای خویش نگاه می کند

علی یورداکول مخاطب دائمی رادیو ترکی استانبولی از آنکارا ترکیه گفت: آمریکا بزرگترین صادرکننده سلاح و تجهیزات نظامی به عربستان بوده و خواهان ادامه فروش تسلیحات نظامی به  این رژیم است. بنابراین آمریکا با حمایت از وحشی گری ها و جنایات عربستان در منطقه به دنبال فروش تسلیحات نظامی خود در منطقه است. در واقع آمریکا به عربستان جنایتکار به چشم یک بازوی عملیاتی در سیاست های منطقه ای خویش نگاه می کند.

جیدا شنسوی مخاطب سرشناس رادیو ترکی استانبولی از آدانای ترکیه با اشاره به اینکه دستان رژیم آل سعود به خون کودکان بیگناه در یمن آلوده شده است، گفت: این رژیم چه در داخل عربستان و چه در منطقه یکی از ناقضان اصلی حقوق بشر و حامی تروریسم است. ودراین میان آمریکا و ترامپ از این رژیم حمایت می کند. آمریکا با حمایت از این رژیم در واقع به دنبال منافع شخصی خود بوده و نشان داده که حقوق بشر زمانی برای کاخ سفید مهم است که در راستای منافع امریکا باشد.

 

حمایت آمریکا از عربستان به نفع اسرائیل است

الوی سوکاایسیه مخاطب رادیو ملایو از شهر وانا گیری اندونزی گفت: حمایت رئيس جمهور آمريكا دونالد ترامپ از عربستان ناشی از نیاز آمریكا به متحدانی است كه بتوانند منافع این کشور را برآورده نمایند. اگر عربستان سعودی نتواند  نیازهای آمریکا را بر طرف کند، دیگر آمریکا به این کشور عربی اهمیت نمی دهد.  من فکر می کنم اسرائیل با حمایت آمریکا از عربستان سعودی خوشحال و موافق است. چون حمایت آمریکا از عربستان به نفع اسرائیل است.

 

حمایت ترامپ از عربستان برای از بین بردن اسلام واقعی است

بانگ جالی مخاطب رادیو ملایو از اندونزی با اشاره به اینکه علت حمایت ترامپ از عربستان بسیار روشن است،گفت: این برای از بین بردن اسلام واقعی است که به نظر آنها تندرو است. برای رسیدن به این هدف، رژیم آل سعود یک متحد مناسب برای آمریکا است چون مسلمانان چهره واقعی آل سعود را نمی دانند. و قطعا اسرائیل با این حمایت موافق است.

هارنی مخاطب رادیو ملایو از شهر جاکارتا اندونزی نظر خود را چنین عنوان کرد: تا زمانی که عربستان سعودی همچنان به عنوان یک گاو شیرده توسط ایالات متحده استفاده شود، دونالد ترامپ از آن حمایت خواهد کرد. ترامپ به جرم و جنایات عربستان اهمیت نمی دهد. مهم این است که عربستان نیازهای آمریکا مخصوصا در زمینه اقتصادی را بر طرف کند. به نظر من، اسرائیل از این سیاست ترامپ حمایت می کند. زیرا اسرائیل به حامیان قوی در منطقه خاورمیانه، به ویژه از کشورهای عربی، نیاز دارد.

 

عربستان شریک اصلی و بسیار وفادار برای تحقق منافع آمریکا در خاورمیانه است

احمد جاکا مخاطب رادیو ملایو از شهر جاکارتا اندونزی گفت: برای آمریکا و شخص ترامپ، کشتار خاشقچی توسط آل سعود هیچ تاثیری بر رابطه بین آمریکا و عربستان ندارد. مهمترین مسئله برای آمریکا این است که عربستان شریک اصلی و بسیار وفادار برای تحقق منافع آمریکا در خاورمیانه است. همچنین عربستان یکی از مشتریان اصلی سلاح آمریکاست و نفت عربستان برای بر طرف کردن نیازهای کشور آمریکا بسیارمهم است.

 

افکار «محمد بن سلمان» مناسب وهماهنگ با اندیشه های غربی ها درزمینه حمایت از صهیونیست  ها در منطقه است

الم علی آل مخاطب سرشناس رادیو ملایو از اندونزی با اشاره به این نکته که همکاری با عربستان سعودی تا حد زیادی به ترامپ کمک کرده است، گفت: عربستان وارد کننده خوبی برای تسلیحات نظامی ایالات متحده آمریکا و زمینه درآمدزایی برای آمریکا است. قرارداد فروش اسلحه یکی از این نمونه هاست. علت حمایت قوی آمریکا از «محمد بن سلمان» به خاطر اهمیت این ولیعهد عربستان سعودی برای منافع غربی ها است. افکار محمد بن سلمان مناسب وهماهنگ با اندیشه های غربی ها درزمینه حمایت از صهیونیست ها در منطقه است. علاوه بر این، موقعیت محمد بن سلمان در سلطنت سعودی روشن و نقش او بسیار تعیین کننده است.

این مخاطب سرشناس رادیوملایو درپایان گفت: قطعا اسرائیل از سیاستهای استراتژیک ترامپ در خاورمیانه حمایت خواهد کرد، زیرا او تمام سیاستهای آمریکا برای حفاظت و حمایت از اسرائیل است.

ایلان رخلان مخاطب رادیو ملایو  از شهر چیامیس اندونزی با بیان اینکه حمایت آمريکا از عربستان سعودی يک سياست دو طرفه سودمند است، گفت: نه تنها در مورد قتل خاشقچی، بلکه عربستان سعودی در حملات موسوم به WTC نیز دست داشتند. قبل از انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده، حزب جمهوریخواه قول داد تا پرونده WTC مربوط به دست داشتن سعودی ها را بررسی کند، اما پس از پیروزی، ترامپ رابطه نزدیکی با عربستان سعودی بر قرار نمود.

 از خواسته های ترامپ، ایجاد قدرت‌ نمایی در خاورمیانه و گرفتن نفت از عربستان است

بولا سادو مخاطب رادیو بنگلا از بنگلادش با اشاره به اینکه ترامپ  از محمد بن سلمان شدیدا حمایت می کند، گفت: ترامپ می‌خواهد از عربستان پول و نفت را به ‌عنوان هدیه دریافت ‌کند. واز طرفی قصد دارد بین شیعه  و سنی اختلاف ایجاد کند و ایران را تحت‌ فشار قرار بدهد، به این خاطر با عربستان دوست شده است. از خواسته های ترامپ، ایجاد قدرت‌نمایی در خاورمیانه و گرفتن نفت از عربستان است. ولی من فکر می‌کنم آمریکا دائماً همراه با عربستان نمی‌ماند.

ذوالفقار علی مخاطب رادیو بنگلا از بنگلادش گفت: من فکر می‌کنم سیاست آمریکا و ترامپ، سرنگونی کشورهای اسلامی نظیر ایران است. ولی موفق نمی‌شود. آمریکا می‌داند مکه و مدینه قلب مسلمانان است. به این خاطر آمریکا، از عربستان حمایت وآن را در دست گرفته است تا برمسلمانان تسلط یابد. ولی زهی خیال باطل.

سرگی گلادکوف مخاطب رادیو روسی نظر خود را چنین عنوان کرد: دلیل نارضایتی اسرائیل این نیست که استدلال ترامپ اشتباه بوده و سعودی ها از اسرائیل حمایت نمی کنند، بلکه صهیونیست ها از افشای این مسئله و ضربه خوردن وجهه جهانی خود ناراحت هستند.

 

حمایتهای بی چون و چرای امریکا از  عربستان در هر شرایطی به جنگ یمن برمی گردد

 کارلوس سانتا ماریا کارشناس امور سیاسی اهل کلمبیا و مخاطب رادیو اسپانیایی با اشاره به اینکه حمایت های بی چون و چرای امریکا از  عربستان در هر شرایطی به جنگ یمن برمی گردد، گفت: جنگ یمن ادامه یافته و مادامی که امریکا در این جنگ مداخله می کند، ادامه خواهد یافت. برای آمریکا بسیار حیاتی است که به واسطه فروش اسلحه به کشورهایی چون عربستان  به رشد اقتصادی دست یابد.

این کارشناس امور سیاسی کلمبیایی در ادامه افزود: اقتصاد امریکا مصنوعی و غیر واقعی است چرا که این کشور بزرگترین کشور بدهکار در جهان به شمار می آید و وابسته به فروش اسلحه است . از این رو برای امریکایی ها بسیار مهم است که جنگ یمن همچنان ادامه داشته باشد. عربستان در حال تامین سلاح مورد نیاز خود از طریق امریکاست. ریاض تمایل دارد فرد دست نشانده خود را در یمن بر مسند قدرت بنشاند. فردی که گوش به فرمان آل سعود بوده و هر وقت که آنها بخواهند به سایر کشورها نظیر ایران و یا سوریه  حمله کند.  این جنگ مادامی که  سایر کشور های جهان  با این گونه  اقدامات تروریستی عربستان و امریکا مخالفتی نداشته باشند، همچنان ادامه خواهد یافت و دلیل حمایت های امریکا از عربستان همین مسئله است.

 

 لوئیس خوسه فرناندس کارشناس امور سیاسی اهل اسپانیا و مخاطب رادیو اسپانیایی با اشاره به اینکه ترامپ تحت فشار قرار دارد، گفت: نزدیک به چهل تن از سناتورهای امریکا از وی خواسته بودند که عربستان سعودی را تحریم کند. در عین حال وی با این کار موافق نیست. او با پروسه دفاع از بن سلمان در رابطه است . اگر افکار عمومی نسبت به این موضوع شک کند که ترامپ در حال به راه انداختن کمپینی است که در برابر رسانه ها و مطبوعات بن سلمان را در پرونده قتل خاشقچی بی گناه جلوه دهد، در آن صورت ترامپ در شرایط دشواری قرار خواهد گرفت. چرا که نباید فراموش کرد خاشقچی ستون نویس واشنگتن پست بوده است و این کار ترامپ این روزنامه امریکایی را به جان وی خواهد انداخت.

فرناندس درادامه افزود: ترامپ در حال حاضر در شرایط حساسی قرار دارد. در عربستان جلسه ای برای خروج سریع از این بحران ترتیب داده شده است. تنها چیزی که دیده شد لیستی از نام افرادی است که هیچ ربطی به این جنایت نداشته اند و در حاشیه این قضیه قرار گرفته بودند. بله تمامی اینها تلاش برای نجات بن سلمان است ، فردی که مجری با وفایی برای طرح های سیاسی امریکایی ها در منطقه خاورمیانه است.

 

 

 

 

آذر ۲۴, ۱۳۹۷ ۱۲:۱۱ Asia/Tehran
کامنت