• از نگاه مخاطبان رادیوهای برون مرزی: بازگشایی سفارتخانه ها در سوریه، اثبات حقانیت و تثبیت دولت بشار اسد است

جمعی از مخاطبان رادیو های برون مرزی دیدگاه های خود را پیرامون چشم انداز آینده سوریه با توجه به موج بازگشایی سفارت های کشورهای مختلف در سوریه بیان نمودند که همگی بیانگر یک وضعیت مطلوب درمنطقه برای سوریه است که در ذیل به بخش هایی از این نظرات اشاره می شود:

چشم انداز آینده سوریه می تواند نماد مقاومت و پایداری باشد

ابو حیدر مخاطب سرشناس رادیوعربی از عراق گفت: چشم انداز آینده سوریه می تواند نماد مقاومت و پایداری باشد ، آن هم بعد از کسب پیروزی های بزرگ و باشکوهی که توسط ارتش این کشور و همپیمانان منطقه ای اش و محور مقاومت حاصل گردید که به نوبه خود موجب شد تا تمام توطئه چینی های صورت گرفته توسط دشمنان داخلی و خارجی علیه سوریه و تلاش برای تقسیم این کشور با شکست مواجه گردد .

این مخاطب سرشناس در ادامه افزود:  اقدام برخی کشورهای عربی در بازگشایی مجدد سفارتخانه های خود در سوریه نه تنها به علت ثبات وضعیت داخلی این کشور و خروج ذلت بار نیروهای بیگانه و از جمله آمریکایی ها است ، بلکه بازگشت داوطلبانه هزاران آواره سوری  به روستاها و شهرهای اصلی خود دلیلی بر پیروزی قطعی مردم سوریه و بازگشت طبیعی زندگی به این کشور است.

 

وضعیت داخلی و خارجی سوریه ، از یک چشم انداز مطلوب در سطح منطقه برخوردار است

صبحی عبد الحمید مخاطب  رادیو عربی از اردن گفت: بدون تردید وضعیت داخلی و خارجی کشور سوریه بعد از پیروزی و غلبه بر تروریسم و حامیانش، از یک چشم انداز مطلوب در سطح منطقه برخوردار است و همین پیروزی های پی در پی محور مقاومت در سوریه باعث گردید برخی از کشورهای عربی اقدام به گشودن سفارتخانه های خود در سوریه نمایند .

 

علاء الخمیس مخاطب رادیو عربی از عربستان گفت: بعد از اعلام بشار اسد رئیس جمهور سوریه مبنی بر عدم بازگشایی هر سفارتخانه مرتبط با تروریست ها در کشورش ، امیدواریم آینده سوریه روز به روز بهتر از قبل باشد و این کشور بتواند با تدبیری هوشمندانه توطئه های دشمنان خارجی را از خود دفع نماید.

 

پوشپا سینگ مخاطب رادیو انگلیسی از هندوستان گفت: به نظر من پس از اقدام کشورهای عربی خلیج فارس که به ترتیب در حال بازگشایی سفارتخانه های خود در سوریه هستند، رئیس جمهور این کشور باید بیش از گذشته مراقب کشورهای خائنی چون عربستان سعودی، امارات متحده عربی و بحرین باشد که همه تلاش خود را برای نابودی سوریه به کار بستند. امیدوارم این مناسبات دوباره درجهت غارت کردن نفت سوریه و دیگر ذخایر این کشور نباشد.

 

عبدل مخاطب رادیو انگلیسی از بنگلادش گفت: برای من به شخصه سوال است که این جنایتکاران چطور می توانند پس از این همه جنایت در چشمان مردم سوریه نگاه کنند و سفارتخانه های خود را یکی پس از دیگری در این کشور بازگشایی کنند. نکته مثبت این داستان این است که اینک همه این خائنین خوب می دانند که برنده قطعی این جنگ رئیس جمهور سوریه «بشار اسد» است و تلاش های کشورهای عربی خائن منطقه برای ساقط کردن دولت سوریه، شکست خورده است.

 

 

کشورهای عربی به حقانیت دولت سوریه اذعان می کنند

بنتی کنگو مخاطب رادیو سواحیلی از شهر دودوما تانزانیا گفت: تصمیم کشورهای عربی مبنی بر بازگشایی سفارتخانه هایشان در سوریه، نشان دهنده علاقمندی این کشورها به آغاز روابط با کشور سوریه است و در واقع کشورهای عربی با این کار به حقانیت دولت سوریه اذعان می کنند.

 

بازگشایی سفارتخانه های کشورهای عربی در سوریه بیانگر مقاومت دولت و مردم سوریه است

علی مسعود مخاطب رادیو سواحیلی از شهر زنگبار تانزانیا گفت: بازگشایی سفارتخانه های کشورهای عربی در سوریه بیانگر مقاومت دولت و مردم سوریه بوده و یک پیروزی بزرگ برای این کشور محسوب می شود چرا که سوریه توانست 8 سال در برابر توطئه های غرب، اسرائیل و کشورهای عربی ایستادگی نماید.

 

یحیی علی مخاطب رادیو سواحیلی از شهر تانگا تانزانیا گفت: دولت سوریه باید به تصمیم کشورهای عربی در بازگشایی سفارتخانه های خود در این کشور توجه و درایت کافی داشته باشد. برخی از این کشورها حامی آمریکا و اسرائیل بوده و قبلاً برای پیشبرد اهداف شوم با آنها همکاری داشتند

 

یحیی حسن محمد مخاطب رادیو سواحیلی از شهر مومباسا کنیا گفت: آغاز مجدد همکاری سوریه با دولت های عربی هیچگاه باعث تضعیف روابط ایران و سوریه نخواهد شد چرا که ایران و سوریه از دیرباز روابط خوبی با هم داشته اند.

 

مردم سوریه با یاری محور مقاومت توانستند استقلال  و یکپارچگی خود را حفظ کنند

موسی آوجی- آدی مخاطب رادیو ترکی استانبولی از ترکیه گفت: شرایط موجود در سوریه بیانگر پیروزی دولت و مردم سوریه در مقابل تروریست های تحت حمایت آمریکا و متحدانش است. مردم سوریه با یاری محور مقاومت توانستند در مقابل نقشه پلید استکبار، سرافرازانه مقاومت کرده و استقلال  و یکپارچگی خود را حفظ کنند.

 

بازگشایی سفارتخانه ها در سوریه، نشان دهنده شکست توطئه دشمنان سوریه است

علی آیدین مخاطب رادیو ترکی استانبولی از  ترکیه گفت: بازگشایی سفارت کشورهای امارات متحده عربی و بحرین در سوریه که زمانی از دشمنان اصلی دولت سوریه بودند، نشان دهنده شکست توطئه دشمنان سوریه است. به مرور زمان کشورهایی که زمانی فکر می کردند خواهند توانست دولت سوریه را سرنگون کنند، با پشیمانی سعی در از سرگیری روابط با دولت قانونی سوریه خواهند نمود.

 

مهدی حسن مخاطب دائمی رادیو بنگلا از بنگلادش با اشاره به اینکه پیروزی سوریه، پیروزی تمام مسلمانان جهان است، گفت: یک روز پرچم واحد اسلام در دستان مسلمانان برافراشته می شود. چشم‌انداز آینده سوریه با توجه به موج بازگشایی سفارت‌های کشورهای مختلف در سوریه خیلی خوب خواهد شد. چون کشور سوریه مستقل‌تر خواهد شد. ایران و روسیه با این کشور همکاری و مشارکت زیادی دارند.

 

بازگشایی سفارتخانه های کشورهای عربی در سوریه  به تثبیت دولت اسد کمک خواهد کرد

دکتر حبیب حسینی کارشناس مسائل سیاسی و مخاطب رادیو پشتو از قندهار افغانستان با اشاره به اینکه بازگشایی سفارتخانه ‌های کشورهای عربی در سوریه نشان دهنده ثبات و حاکمیت مقاومت در سوریه و وقوع تغییرات ساختاری جدید در منطقه است، گفت: با تثبیت نسبی جایگاه «بشار اسد» در سوریه و پذیرش جامعه بین‌المللی به تداوم حکمرانی دولت وی، تا حدود زیادی فضای فشار برای خروج اسد از قدرت تعدیل شده و لذا دلایل متعددی برای از سرگیری روابط با دولت سوریه و بازگشایی سفارت در این کشور وجود دارد.

این کارشناس سیاسی اهل افغانستان در ادامه افزود: با توجه به اینکه از دید کشورهای عربی حوزه خلیج فارس، خلأ خروج آمریکا از سوریه به سرعت از سوی ایران پر خواهد شد و در شرایطی که کشورهای عربی نیز ارتباطی با دمشق نداشته باشند، تنها به توسعه نفوذ ایران کمک خواهند کرد لذا به سرعت تلاش برای بازگشایی سفارتخانه ‌ها در سوریه همزمان با خروج آمریکا شروع شده و تداوم دارد.

دکتر حسینی خاطر نشان کرد: کشورهای عربی منطقه آزمون و خطاهای زیادی را برای ایجاد موازنه منطقه‌ای در مقابل ایران انجام داده‌اند که تاکنون نتایج مناسبی را به دنبال نداشته و تنها دستاورد موضوع سوریه نیز برای آنها دورتر شدن سوریه از جهان عرب و شکاف در یکپارچکی کشورهای عربی منطقه‌ای بوده است لذا به این نتیجه رسیده‌اند که تنش میان کشورهای عربی منطقه‌ای مانند تنش در روابط عربستان - قطر، عربستان - یمن، کشورهای عربی - سوریه و عربستان - مصر سبب شده تا فضا فضایی هزینه‌ بر باشد، به همین دلیل بازگشت به سیاست‌های مسالمت‌آمیز می‌تواند از زیان بیشتر جلوگیری کند. شاید تغییر رویکرد ترامپ به دولت اسد چراغ سبز مهمی برای کشورهای عربی بوده باشد تا با خیال آسوده‌تر به دنبال از سرگیری روابط با سوریه باشند. چنین سیاستی پیش از این در خصوص روابط عربستان و روسیه نیز اعمال شده بود.

این تحلیلگر مسائل سیاسی در پایان گفت: به نظر می‌رسد پیامدهای بازگشایی سفارتخانه های کشورهای عربی در سوریه نه فقط این کشور بلکه متوجه منطقه خواهد شد و برای سوریه به تثبیت دولت اسد کمک خواهد کرد اما در رابطه با جمهوری اسلامی ایران که یکی از مهم‌ترین کنشگران در سوریه بوده است می‌تواند بشار اسد را در خصوص نوع تعامل آینده با ایران تحت فشار قرار دهد.

 

بازگشایی سفارتخانه ها  نشانه به رسمیت شناختن دولت قانونی سوریه است

پوسپا مخاطب رادیو ملایو از شهر تنجونگ کارانگ اندونزی گفت: آینده سوریه بهتر خواهد شد زیرا مردم این کشور برای مبارزه با یک توطئه خارجی متحد شده اند. اکنون آنها متوجه شده اند که در این مدت، آنها فقط قربانی توطئه های خارجی شده اند مخصوصا توطئه صهیونیست ها و حامیان آن. بازگشایی سفارتخانه ها در دمشق بعد از هفت سال  نشان داد که شرایط در سوریه درحال بهبودی است. علاوه بر این، بازگشایی سفارتخانه ها  نشانه به رسمیت شناختن دولت قانونی سوریه است.

 

 

وحیو اییانک مخاطب رادیو ملایو از اندونزی گفت: رئیس جمهور سوریه بشار اسد، برنده این جنگ خواهد شد و تا زمانی که سوریه به ائتلاف با ایران، حزب الله و روسیه ادامه دهد، وضعیت این کشور بهبود خواهد یافت.

 

هزایرین آر جونپ مخاطب رادیو ملایو از اندونزی با اشاره به اینکه وضعیت سوریه امن و بهبود خواهد یافت، گفت: جنایتکاران جنگی شامل آمریکا و متحدانش باید در دادگاه لاهه به خاطر جنایاتشان که شهرهای سوریه را نابود کرده و مردم این کشور را به خاک و خون کشیدند، محاکمه شوند. پناهندگان سوری باید به شهرهایشان بازگردند و شهرهای خود را بازسازی کنند. همچنین سوریه باید فاصله خود را از آمریکا و متحدانش حفظ کند و فراموش نکند که جنایتکاران نمی خواهند سوریه پیشرفت کند.

 

بازگشایی سفارتخانه های خارجی در دمشق نشانه پیروزی مردم سوریه است

آدی نگارا مخاطب سرشناس رادیو ملایو از شهر بندر لامپونگ اندونزی گفت: من مطمئن هستم که مردم سوریه می توانند از این بحران ایجاد شده توسط غرب با موفقیت عبور کنند. به این دلیل که مردم سوریه ریشه این مشکلات را می دانند. وحدت مردم سوریه شامل همه نژادها، ادیان و مذاهب مختلف، می تواند نیروهای غربی و متحدان آنها را شکست دهد.

 

   این مخاطب رادیو درادامه افزود: بشار اسد، رئیس جمهور سوریه، باید به اصلاحات در قانون این کشور ادامه دهد به طوری که کوچکترین فضا وجود نداشته باشد که فرصتی برای مناقشات غرب را در این کشور بوجود  آورد. اما مسلماً بازگشایی سفارتخانه های خارجی در دمشق نشانه پیروزی مردم سوریه است.

 

شکل گرفتن ائتلاف روسی چینی و اضمحلال قدرت آمریکا

تیری میثم ، روزنامه نگار مجله الوطن سوریه پدید آمدن ائتلاف روسی – چینی و اضمحلال قدرت آمریکا را یکی از نتایج قدرت آزمایی به شکست انجامیده آمریکا در سوریه دانست.

میثم با اشاره به اینکه امریکا اعلام نمود نیروهای خود را از خاک سوریه خارج می کند ودر این میان تعدادی از کشورها نیز از تصمیم بازگشایی سفارتخانه هایشان در دمشق خبر دادند، گفت: جنگ در سوریه به روزهای آخر خود نزدیک شده است.

این روزنامه نگار مجله الوطن سوریه و مخاطب رادیو اسپانیایی معاونت برون مرزی صداوسیما در ادامه افزود: امریکا سه سال پیش مقام برتری و تسلط خود را در عرصه اقتصاد جهانی از دست داد و جای خود را به چین سپرد. سپس در برابر روسیه ، به عنوان قدرت اول جهانی جنگ های متعارف، عرصه را واگذار کرد. حال به تازگی در برابر سلاح های قدرتمند روس مقام اول قدرت هسته ای جهان را نیز از دست داده است.

میثم افزود: برای جیمز ماتیس ، وزیر دفاع امریکا بی شک پایان ائتلاف علیه داعش که 73 کشور را به این بهانه دور امریکا جمع کرده بود، می تواند مقدمه ای برای انحلال ناتو باشد، اگر چه امریکا نمی تواند ریسک از دست دادن همپیمانان خود را تحمل کند.

تیری میثم با اشاره به اینکه دنیا در حال تحول از یک سیستم تک قطبی به سمت یک سیستم چند قطبی است، خاطرنشان کرد: دیگر غرب به آن شکل سابق وجود ندارد و در سوی دیگری از جهان یک ائتلاف اروپایی – آسیایی روسی چینی شکل گرفته است. در این شرایط هر یک از کشورهای عضو ناتو به شدت خود را با نوعی استقلال مواجه می بیند و امکان دارد دست به یک سری اقدامات خودسرانه بزند ، اقدامی که لازم می بیند آن را در این شرایط حتما انجام دهد.

 وی در پایان گفت: دونالد ترامپ اظهار می کند اوضاع اسفبار و رو به زوال امریکا اجازه این را نمی دهد که این کشور همچنان در جنگ سوریه باقی بماند و در شرایط کنونی اولویت اول برای امریکا این است که اوضاع اقتصادی خود را سروسامان بخشد.

 

دی ۲۳, ۱۳۹۷ ۱۱:۵۸ Asia/Tehran
کامنت