• از نگاه مخاطبان رادیوهای برون مرزی: ادعای آمریکا در بازسازی سوریه، یک استراتژی در جلوگیری از نفوذ ایران و روسیه از این کشور است

در پی ادعای آمریکا در خصوص کمک به بازسازی سوریه، جمعی از مخاطبان رادیوهای برون مرزی دیدگاه های خود را پیرامون این ادعای دروغین و واهی آمریکا و اهداف واقعی که دنبال می کند، بیان کردند که در ذیل به تعدادی از این نظرات اشاره می شود.

هدف آمریکا جلوگیری از نفوذ ایران و روسیه در بازسازی سوریه است

لئوناردو موگن فلد ، تاریخدان و از اعضای شورای ملی توسعه عملی و تکنولوژی آرژانتین و مخاطب رادیو اسپانیایی گفت: از یکسال و نیم گذشته تا کنون شرایط در سوریه تا حدودی تثبیت شده است.  دولت و ارتش سوریه 90 درصد قلمرو این کشور را تحت کنترل خود دارند. حال بحث اصلی این روزها که روزهای پایانی جنگ است،  این است که چه کسانی در بازسازی سوریه شرکت خواهند کرد. ایالات متحده آمریکا ، فرانسه و بریتانیا در این میدان دیگر نمی گویند: «ما می خواهیم دولت سوریه را نابود کنیم» می گویند: « ما نمی خواهیم که ارتش سوریه از سلاح های شیمیایی استفاده کند». آنها دیگر از تحرکاتی که هدف تغییر رژیم در سوریه را دنبال می کنند، حمایت نمی کنند. بلکه به دنبال ثبات شرایط در سوریه هستند تا بدین واسطه از نفوذ ایران و روسیه در پروسه بازسازی سوریه جلوگیری به عمل آورند.

 

آمریکا در حال باز بینی  و بررسی سیاست هایش در منطقه هند و اقیانوس آرام است

 جان لی،  استاد دانشگاه سیدنی استرالیا و مخاطب رادیو اسپانیایی با اشاره به اینکه تفکر استراتژیکی امریکایی ها دچار تحول شده است، گفت: در کل اقدامات اخیر امریکا به خصوص خارج کردن نیروهایش از سوریه، همچنین تلاش برای حضورش در بازسازی این کشور، نشان دهنده آن است که امریکا در حال باز بینی و بررسی سیاست هایش در منطقه هند و اقیانوس آرام است . به نظر می آید رفته رفته منطقه خاورمیانه برایش اهمیت خود را از دست داده است و آمریکا بیشتر تمرکز خود را روی منطقه هند و اقیانوس آرام قرار داده است و از قرار معلوم «پکن» برای آمریکا یک چالش اصلی در دراز مدت محسوب می گردد.

 

آمریکا به دنبال بهانه‌ای برای حضور خود در منطقه و سوریه است

دکترعلی واحدی کارشناس مسائل افغانستان از قندهار و مخاطب رادیو پشتو با اشاره به اینکه جامعه جهانی از دو قسمت تشکیل شده که یکی دولت‌ها و دیگری مردم جوامع مختلف هستند، گفت: دولت ‌ها یا وابسته اند یا تقریبا نیمه دموکرات و مستقل، لذا اکثریت جامعه جهانی متشکل از مردم و دولت های مستقل هستند که اینها به جد با این اظهارات و ادعاهای امریکا مخالفند، چون امریکا هر زمان و در هرجائی که شکست می‌خورد، این ادعاهای واهی و دروغ را مطرح می‌کند.

 

این کارشناس سیاسی افغانستانی در ادامه افزود: آمریکا در سوریه نیز از همین سیاست شیطانی استفاده کرده و به نام کمک به سازندگی سوریه، اعمال جنایتکارانه خود را در به وجود آوردن داعش و طرح سرنگونی دولت سوریه، توجیه و موجه جلوه می‌دهد.

 

دکتر واحدی در پایان گفت: معلوم است که این ادعا ها در طول ۱۷ سال اشغال و حضور بی نتیجه در افغانستان و عراق، بی معنی و عملا دروغ از آب در آمد و به جز ویرانی و بمباران های هوائی، تخریب خانه ها و اماکن عمومی از بیمارستان گرفته تا مدارس، در شهرها و روستاها چیز دیگری به ارمغان نیاورده و از سازندگی خبری نیست.

پس به تجربه مشخص شده است که این موارد مشابه در سوریه هم تکرار خواهد شد و امریکا با این روش ها به دنبال بهانه‌ای برای حضور خود در منطقه و سوریه است.

 

ادعای آمریکا برای کمک به بازسازی سوریه یک فریب از سوی مقامات واشنگتن است

آکسگی مخاطب رادیو ملایو از لمپونگ اندونزی گفت: ادعای آمریکا برای کمک به بازسازی سوریه یک فریب از سوی مقامات واشنگتن برای دستیابی به دو هدف است. هدف اول، سرپوش گذاشتن شکست های آنها در سوریه است که در عین حال خود را به عنوان قهرمان در کمک به بازسازی سوریه نشان دهند. هدف دوم، این پیشنهاد مشروط آمریکا برای اخراج ایران از سوریه صورت می گیرد. آنها می خواستند نشان دهند که ایران عامل ویران شدن سوریه است که باید از این کشور بیرون برود.

 

احمد جاکا مخاطب دائمی رادیو ملایو از جاکارتای اندونزی با اشاره به اینکه پیشنهاد آمریکا برای کمک به بازسازی سوریه، فقط یک استراتژی و  وقت کشی است، گفت: این کمک امکان پذیر نیست. ضمن اینکه خروج (مشاوران نظامی) ایران  از سوریه نیز امکان پذیر نیست (چون حضور آنها به درخواست دولت دمشق صورت گرفته است). سوریه برای ایران نه تنها دوست، بلکه مانند برادر است. ایران اجازه نخواهد داد که سوریه در مقابله با سیاست های پلید آمریکا و رژیم صهیونیستی تنها بماند.

 

ادعای آمریکا برای بازسازی مناطق تخریب شده سوریه، یک استراتژی برای اخراج ایران و روسیه از سوریه است

ساساندو زت م امراجا مخاطب رادیو ملایو از یوقیاکارتا اندونزی گفت: تجربه آمریکا در افغانستان، عراق و غیره شواهد کافی برای ثابت کردن دروغ های مقامات آمریکایی است. ادعای آمریکا برای بازسازی مناطق تخریب شده سوریه، یک وعده دروغین است. این وعده هم یک استراتژی برای اخراج ایران و روسیه از سوریه است. نباید مسلمانان منطقه به آمریکا اعتماد کنند. هیچ راهی برای مذاکره با کشور حامی اصلی تروریست( آمریکا) در خاورمیانه وجود ندارد.

 

هرگز به شیطان بزرگ اعتماد نکنند

مح ناصر تراوه مخاطب رادیو ملایو از شهر پره پره اندونزی گفت: پیشنهاد و گفتمان راجع به کمک به بازسازی سوریه توسط آمریکا فقط یک فریب برای پوشاندن شکست های آنها در سوریه است. هرگز به شیطان بزرگ اعتماد نکنند.

 

ایران هرگز سوریه را تنها نخواهد گذاشت

رضا یونارتا مخاطب رادیو ملایو با اشاره به اینکه خود آمریکا سوریه را ویران کرده است، گفت: بعید است که این کشور خالصانه به بازسازی سوریه کمک کند. سوریه همسایه ایران است و هر دو کشور در یک خط هستند، یعنی ضد رژیم صهیونیستی. بنابراین، ایران هرگز سوریه را تنها نخواهد گذاشت. سوریه یک کشور مهم برای ایران و روسیه است. اگر آمریکا سوریه  را اشغال کند، این به معنی محاصره ایران از همه طرف است.

 

 آمریکا جزو نخستین حامیان تروریست ها از طریق پول و اسلحه بوده و هست

ابو حیدر مخاطب سرشناس رادیو عربی از عراق گفت: نباید به آمریکا اجازه ورود به بازسازی شهرها و روستاهای ویران شده سوریه در اثر جنگ با تروریست ها داده شود. زیرا خود آمریکا جزو نخستین حامیان تروریست ها از طریق پول و اسلحه بوده و هست. پس چگونه می توان با انجام چنین اقداماتی اجازه مشارکت در بازسازی سوریه را برایش صادر نمود و لذا آمریکا همیشه در تلاش برای نشان دادن وجهه خود به عنوان کشوری علاقه مند به برقراری امنیت و ثبات مجدد در سوریه ودیگر کشورهای اسلامی با دروغ پردازی ها و تبلیغات گوناگون در سطح منطقه و بین الملل است.

 

ادعای دولتمردان آمریکا مبنی بر بازسازی سوریه،  دروغ وادعایی واهی و پوچ است

علاء الخمیس مخاطب رادیو عربی از قطیف عربستان گفت: ادعای دولتمردان آمریکا مبنی بر بازسازی کشور سوریه دروغ وادعایی واهی و پوچ است و لذا آنان تنها به ویران کردن کشورهای اسلامی به بهانه مبارزه با تروریسم و منافع شخصی خود می اندیشند و هر که خلاف این تصور را از این دولتمردان آمریکایی داشته باشد یا دچار توهم گردیده یا عمدا حقیقت را نادیده می گیرد.

 

 

ادعای آمریکا مبنی بر بازسازی کشور سوریه ، دروغ  و تبلیغ عوام فریبانه ای بیش نیست

محمد عبد الکریم مخاطب رادیو عربی از قطیف عربستان گفت: آمریکا بنا بر فرموده امام خمینی (ره) به عنوان شیطان بزرگ در سوریه نقش توطئه آمیزی را ایفا می  نماید و بدین منظور از تمام امکانات خود برای عملی کردن چنین توطئه هایی بهره می برد و البته هزینه تمام این اقدامات را از گاو شیرده خود عربستان و برخی دولتمردان مرتجع منطقه تأمین می نماید و ادعایش مبنی بر بازسازی کشور سوریه بعد از جنگ اخیر با تروریستها، دروغ وتبلیغ عوام فریبانه ای بیش نیست.

این مخاطب همیشگی رادیو عربی در ادامه افزود: سرانجام کشور سوریه با مقاومت وپایداری ارتش و همپیمانان خود بر تروریسم و تروریست ها به پیروزی رسید و همین پیروزی ها موجب شد تا برخی کشورهای عربی اقدام به گشودن دوباره سفارت خود در سوریه کنند. پس زنده باد سوریه و محور مقاومت و همپیمانان این کشور.

 

آمریکا سردمدار تمامی اقدامات ویرانگر در دنیاست

علی گوندوغان مخاطب رادیو ترکی استانبولی از آنکارا ترکیه گفت: ادعای آمریکا در خصوص کمک به سازندگی سوریه، ادعای خنده داری است زیرا آمریکا خودش سردمدار تمامی اقدامات ویرانگر در دنیاست. هر جا که آمریکا وارد شده جز ویرانی نتیجه ای در برنداشته است.

 

نورالدین اوزال مخاطب رادیو ترکی استانبولی از آدی یامان ترکیه نیز گفت: آمریکا با حمایت از تروریست ها در سوریه تلاش می کرد تا دولت شام را سرنگون کند. اما با پیروزی ارتش سوریه بر علیه تروریست ها،  دولت آمریکا سعی می کند خود را حامی مردم سوریه جلوه دهد.

 

آمریکا فقط باید از سوریه عقب نشینی کند

اعظم مخاطب رادیو انگلیسی از هندوستان گفت: چطور کشوری که نقش اصلی در جنگ افروزی سوریه را داشته است، اینک می تواند ادعای بازسازی آن را داشته باشد؟ بدون شک آمریکا فقط باید از سوریه عقب نشینی کند. آنها به هر جایی که قدم بگذارند، چیزی جز خسارت و ویرانی از خود به جا نمی گذارند. با نگاه به آنچه که پس از حادثه 11 سپتامبر به وقوع پیوست و وقایع افغانستان و عراق به روشنی درمی یابیم که آمریکا در واقع بزرگترین ویران کننده در جهان است.

 

وزیر محمد مخاطب رادیو انگلیسی از پاکستان گفت: آمریکا و متحدانش در کمال حقارت در حال فرار از سوریه هستند، اما در عین حال دم از بازسازی این کشور می زنند! به نظر من دولت سوریه نباید به هیچ وجه اجازه حضور به نیروهای آمریکایی بدهند. چه این حضور به بهانه بازسازی باشد و چه به بهانه اقدامات انساندوستانه! دولت سوریه باید در این رابطه بسیار محتاط برخورد کند.

 

بازسازی، بهانه جدید حضور آمریکا در سوریه است

دمیر مخاطب سرشناس رادیو روسی از روسیه گفت: بازسازی، بهانه جدید حضور آمریکا در سوریه است.آمریکا بهتر است پروژه های بازسازی افغانستان را تحویل بدهد و سپس به فکر بازسازی کشوری دیگر باشد.

 

ماریس مخاطب رادیو روسی از روسیه گفت: سوریه باید به دست خود سوری ها بازسازی شود. آمریکا بیشتر کار را خراب می کند.

 

ایگور مخاطب رادیو روسی از اوکراین گفت: ترامپ تنها به دنبال منافع اقتصادی خود است. قطعا در بازسازی سوریه سود زیادی به جیب می زند. شاید هم قصد دارد بازسازی سوریه را به شرکت های خود واگذار کند!

 

 

 

 

بهم ۰۲, ۱۳۹۷ ۱۰:۰۳ Asia/Tehran
کامنت